You are currently viewing ДАН ШКОЛЕ МОКРАЊАЦ

ДАН ШКОЛЕ МОКРАЊАЦ

Основана септембра 1899. године у Београду под именом Српска музичка школа, на иницијативу Београдског певачког друштва, које је именовало Стевана Ст. Мокрањца, Станислава Биничког и Цветка Манојловића као осниваче, неколико пута је после тога мењала свој назив, остајући у статусу приватне школе са одређеном државном субвенцијом све до јануара 1948. године – за време Првог светског рата од 1916-18 деловала је као Belgrader Musikschule / Београдска музичка школа, током 1918-1919. поново као Српска музичка школа, а у периоду између два светска рата  звала се Музичка школа у Београду.

Управо у том међуратном периоду, у време директора Јована Зорка и снажног педагошко-уметничког развоја Школе, зачета је идеја о промени њеног дотадашњег безличног имена, али је она остварена тек у првој послератној школској 1945/46. година, у време директора Алексеја Бутакова. На седници 15. јануара 1946. године Наставничко веће предлаже промену имена Музичке школе у Београду у Музичка школа Мокрањац, што Министарство просвете одобрава 28. марта 1946. године и тај датум, када је школа је преузела име једног од својих оснивача, данас се слави као Дан Школе.

Прослава узимања новог имена била је једна од најзначајнијих манифестација коју је Школа приредила у том послератном периоду и прва после свечаног обележавања 25-годишњице постојања 1924. године. О предстојећој свечаној прослави излази чланак Бранка Драгутиновића у дневном листу Политика под насловом Музичка школа у Београду добија име свог оснивача Стевана Мокрањца у коме се говори о раду и значају Школе.

Свечани концерт одржан је 26. маја 1946. године у сали Коларчеве задужбине. После уводних речи директора Алексеја Бутакова, предавања професора Тихомира Мирића о Историјском развоју музичке школе и поздравног говора Петра Коњовића, ректора Музичке академије, започео је концерт посвећен делима композитора који су били некадашњи ученици Школе – М. Милојевић, П. Стајић, Ст. Христић, Ст. Рајичић, К. Манојловић, Љ. Марић, М. Вукдраговић, М. Бајшански, П. Милошевић, у извођењу тадашњих наставника и некадашњих ученика.

Дневна штампа је такође пропратила овај догађај. Приказ прославе дат је у новинама Глас (непознатог аутора), а у архиви Школе пронађен је исечак из новина (такође непознатог аутора) под називом Свечана академија Музичке школе Мокрањац у коме се указује на широки значај рада у формирању генерација музичара не само у Београду и Србији, већ и у другим крајевима.

Ипак, Дан школе је после тога, све до 60-их година 20.века, био обележаван само у школским оквирима, без јавне презентације њених постигнућа.

Од 1960. године, на предлог директорке Божене Бандур, као Дан школе, следеће три деценије, славиће се 9. јануар, дан рођења оснивача школе, утврђеном церемонијом полагања венца на Мокрањчев гроб и свечаним концертом у некој од београдских сала као што су Раднички универзитет Ђуро Салај, Београдска филхармонија (први пут шк.1963/64), дворана Коларчевог народног универзитета (шк. 1964/65, први пут после Дана школе 1946)… Седамдесетих и осамдесетих година прошлог века прослава Дана школе обележавала се повремено и у Атријуму Народног музеја и сали Дома војске.

У време директора Александра Краставчевића, почетком 90их година, због промене школског календара, односно термина зимског распуста, као датум прославе Дана школе поново је уведен 28. март, датум узимања имена  Мокрањац и тако је остало до данас. Такође, остала је традиција одржавања свечаног концерта са наступима солиста, ансамбала, хора и оркестра у концертним дворанама Београда, најчешће у Коларчевој задужбини, као и обележавање Дана школе заједничким концертом ученика свих одсека 28. марта и пригодним концертима ученика појединачних одсека током неколико следећих дана.

Музичка школа Мокрањац је обележавала Дан школе и у изразито неповољним друштвено-историјским околностима какви су били бомбардовање 24. марта 1999. када су концертне активности одложене за каснији период (септембар -децембар 1999), као и пандемија ковида 2020 и 2021. године, када су концерти и наступи снимани без присуства публике у сали школе и накнадно презентовани путем on-line платоформе током године.

Не одустајући од тог принципа и ове 2025. године у време великих друштвених превирања и протеста, блокада и обустава наставе, Школа ће предвиђене концертне активности поводом Дана школе 28. марта 2025. одложити за наредни период када се буду стекли одговарајући услови.

                                                                                  Јасенка Анђелковић-Протић, проф.

Р. Шуман: Цигански живот (Zigeunerleben) Оп. 29, бр. 3.

Ж. Бизе / Р. Шчедрин: Кармен свита

В. А. Моцарт: Миса бревис де-мол КВ 65(61а) – V Agnus Dei