ОДСЕК ЗА КЛАВИРТедт
Дипломирала на Филозофском факултету у Београду на Одељењу за психологију са оценом 10 на тему „Однос између одлагања обавеза, фрустрационе нетолеранције и глобалног негативног вредновања себе“. Стечен напредни ниво на едукацији за Рационално-емотивно бихејвиоралног терапеута при РЕБТ тренинг центру (акредитованом од стране ИАРЕБТ) и стекла следеће професионалне вештине: основне поставке РЕБТ теорије емоционалних поремећаја и промене, примена АБЦ модела у процени и формулацији клијентових проблема, стратегије за идентификовање и преиспитивање дисфункционалних мисли, принципи структурисања терапијске сеансе, разумевање клијента у контексту његових циљева, радни савез и терапијски процес, савладавање отпора у психотерапији, стратешки компромиси у РЕБТ-у, практична примена РЕБТ филозофије. Завршила је едукацију за Организацијског когнитивно-бихевиоралног тренера.
Положен испит за лиценцу за рад стручног сарадника у школи Министарства просвете РС. Стручно се усавршава за рад и до сада стекла укупно 276 бодова на сертификованим семинарима и стручним скуповима ЗУОВ-а.
Положен и државни испит за здравственог сарадника – психолога при Министарству здравља Републике Србије. Стручни стаж у трајању од годину дана завршила је 2015. године на Институту за медицину рада „Др Драгомир Карајовић“ у Београду.
Радила је на позицији вође тима на пројектима психо-социјалне подршке угроженима након поплава у Обреновцу и на пројекту психо-социјалне подршке мигрантима у Србији до 2017. Након тога је радила у маркетиншком тиму у компанији за информационе технологије. Од 2018. године до сада, ради у МШ „Мокрањац“ на позицији стручног сарадника – психолога.
Контакт информације: nevenamiljanic@mokranjacbg.rs
Потиче из чешке музичке породице. Завршила је основне (класа Јокут Михаиловић, ученица Нејхауса), потом и магистарске студије (класа Арба Валдме) на ФМУ у Београду, са дипломом најуспешнијег студента клавирског одсека. Магистрирала је на истом факултету са тезом: „Музичка и мисаона целина у вишеставачним композицијама слободних облика Баха, Моцарта и Шумана“.
Добитник је бројних домаћих и међународних награда (конкурс „С. Рахмањинов“ – звање лауреата).
Одржала је преко 100 реситала и концерата камерне музике (солистички наступи, квинтет и трио Алтро сенсо, и други ансамбли), и концерте у Москви (два концерта), Стокхолму (два концерта), Будимпешти („Месец српске кутуре“ – сала Текелијанум и сала Музичке академије Ференц Лист), сала КНУ, сала Скупштине града, концерти у Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Врњачкој Бањи, Зајечару, Неготину, Бору…
Наступала је са већином оркестара у Београду. Остварила је снимке за ТВ Београд и Нови Сад.
Њене уметничке склоности окренуте су компоновању и обради класичних дела за соло клавир, клавирски дуо, трио, квинтет, нонет.
Уз подршку унуке и родбине Петра Стојановића (као једног од оснивача Музичке академије у Београду) представила је његов живот и стваралаштво јавности Србије. Уступањем и поклоном породичног наслеђа, реализовала је изложбу о композитору, први пут, 60 година након његове смрти. Изложбу и предавање о композитору остварује у Будимпешти, а затим и у Неготину („Мокрањчеви дани“, у кући Ст. Ст. Мокрањца), и том приликом добија Почасницу „Мокрањчевих дана“. Изложба је приказана и у Ноћи музеја, у Београду, и у Матици српској, у Новом Саду.
Данас се активно бави пијанизмом и редовно одржава концерте као члан клавирског трија Алтро сенсо.
Свој педагошки рад остварује као наставница клавира у МШ „Мокрањац“ (од 1993.године) и одржавањем струковних предавања и огледних часова. Њени ученици су добитници многобројних домаћих и иностраних награда.
Током школовања код руских професора усвојила је педагошке и пијанистичке принципе руске школе. Код ученика негује индивидуалност и усмерава их ка међусобној подршци, самосталности и дружењу. Инсистира на раном усвајању нотног текста код ученика, и педагошки мото јој је да ученицима „што пре буде непотребна“. Педагошки аспект у развоју ученика остварује заједничким одласцима на концерте, изложбе, у музеје, и код њих негује емпатију, дисциплину и правичност.
О наставници можете погледати на:
контакт: natasaspacek@mokranjacbg.rs
Рођен је у Београду 1980. године. Запослен је као наставник клавира у музичкој школи „Мокрањац“ у Београду од 2006. године.
Музичко школовање започиње 1985. године у школи „Мокрањац“ у Београду, у класи Мирославе Лили Петровић. Основну музичку школу завршава са 12 година, освајајући диплому „Мокрањац“ за изванредан успех.
Упоредо завршава теоретски одсек средње музичке школе „Мокрањац“ (1996) и клавирски одсек (1998), у класи Божене Гринер, освајајући награду за најбољи солистички реситал на крају завршног разреда средње школе.
Основне студије клавира завршава на Факултету музичке уметности у Београду и усавршавање наставља 2002. године у Француској, на институцији „Lа Schola Cantorum“ у Паризу, у класи америчког пијанисте Еугена Инђића.
Дипломира 2006. године са највишом оценом ‒ très bien. Годину дана касније осваја и Diplome de virtuosité.
У овом периоду усавршава се на бројним мастеркласима најеминентијих светских извођача и педагога, као што су:
Алдо Чиколини (2006. године), познати извођач и професор високог државног конзерваторијума у Паризу.
Серђо Пертикароли (2005. године и 2008. године) професор Академије Санта Ћећилија у Риму.
Вера Горностајева (2007. године) шеф клавирске катедре московског конзерваторијума „П.И.Чајковски“.
Мишел Далберто (2012. године), познати извођач и професор високог државног конзерваторијума у Паризу.
Од 2010. године до 2013. године, као стипендиста Владе Републике Србије, похађа трогодишње постдипломске студије – аспирантуру – у Руској Федерацији, на Московском конзерваторијуму Петар Иљич Чајковски, у класи еминентног професора Наталије Трул, које завршава са одличним оценама, са темом дисертације „Јединство уметничког и техничког у 24 етиде Фредерика Шопена“, а током 2015/2016. године завршава и додатну једногодишњу специјализацију.
Током школовања наступа као солиста и камерни музичар у земљи и у иностранству на бројним концертима, између осталог у концертној сали „Цезар Францк“ у Паризу и у Културном центру Србије у Паризу, фестивалу „Артенетра“ (Celles sur Belle).
Током студија у Русији, још више развија концертну делатност. Наступа као солиста и камерни музичар; у Београду (сала Коларчевог Института, Културног центра, Галерије САНУ), у Крагујевцу (сала Прве гимназије), Новом Саду (сала музичке школе „Исидор Бајић“, Синагога). Редовно наступа у Израелу (Тел Авив 2013, Сде Бокер 2012).
Посебно се истиче наступом у централној концертној сали Токија ‒ Tokyo Метрополитен Theatre, у Јапану, изводећи други концерт Сергеја Рахмањинова са оркестром, под диригентском палицом Маестра Oikawe.
Често наступа у Русији (Мали Зал конзерваторијума, Рахмањиновски зал конзерваторијума, зал „Мјасковски“), у сали Централне Музичке Школе у Москви 2013, као солиста са оркестром, диригент Галина Перевозникова, Череповец (2014) и Архангелск (2017).
Наступа и у ансамблу са познатим солистима, као што је америчка оперска певачица Олга Макарина, солиста Метрополитен опере у New Yorku.
Добитник је више награда и признања на међународним конкурсима:
„Николај Рубинштејн“ Француска, 2. место 1998. године;
„Ћита ди Стреса“, Италија, 2. место 1995. године;
„Ниш“ 2. место, 2000. године.
Као педагог, учествује у раду жирија бројних такмичења младих пијаниста у више градова Русије, Москва, школа „Балакирјев“ (2013), школа „Тањеев“ (2019), Архангелск, (2017).
Посебно се истиче улога председника међународног жирија такмичења „Фестивал Словенске Музике“ у Русији, у граду Череповец (2014) .
У раду са ученицима, Бодин Старчевић посебан акценат ставља на пренос академских музичких знања, описмењавање ученика музичком „граматиком“, како би по завршетку школовања ученици могли самостално да тачно читају нотне вредности, те изводе на клавиру комаде различитих музичких стилова, нивоа и сложености.
контакт: bodinstarcevic@mokranjacbg.rs
Ана Павловић је дипломирала на одсеку за клавир Факултета музичке уметности у Београду у класи проф. Николе Рацкова, а потом и магистрирала у класи проф. Дејана Синадиновића. У току школовања, наступала је као солиста и као члан клавирског трија у свим значајнијим салама у Београду и Србији. Издвајају се концерти у организацији ЕПТА Србије, у Коларчевој задужбини, Галерији САНУ и АРТГЕТ, „Мокрањчеви дани“ у Неготину, „Барски љетопис“ у Црној Гори, као солиста са симфонијским оркестром уматничког ансамбла „Станислав Бинички“ итд.
У МШ „Мокрањац“ је запослена као наставник клавира од 2005. године. Њени ученици су освојили бројне награде, од којих се издвајају оне са републичких такмичења ЗМБШС, Фестивала нижих музичких школа, такмичења „Даворин Јенко“ у Београду, Међународно такмичење у Милану, Италија итд.
Педагошки приступ заснива на спајању традиционалних професионалних вредности са савременим педагошким трендовима у образовању и васпитању деце.
контакт: anapavlovic@mokranjacbg.rs
Рођена је у Београду, где је и дипломирала на одсеку за клавир на ФМУ (садашње мастер студије) у класи проф. З. Димитријевић Стошић.
Нижу МШ Ђорђевић завршила је у класи С. Ласбахер као ђак генерације, а средњу МШ Мокрањац код О. Јовановић као добитница Октобарске награде за стваралаштво младих.
Освојила је многобројне републичке, савезне и фестивалске награде у тадашњој Југославији као и међународне. Снимала је за потребе РТС-а, ТВНС и фонотеку Радио Београда.
Имала је бројне наступе у Србији, Црној Гори и иностранству (Парма-Италија, Мајами, Њу Јорк – САД, Кувајт) као солиста, солиста са оркестром (Београдска филхармонија), камерни музичар и корепетитор.
Наступала је са еминентним личностима нашег музичког живота као што су: примадона Ј. Јовановић, виолинисткиња Т. Олујић, џез певачица В. Марковић…
Насупала је у клавирском дуу Алтро модо који је имао концерте у земљи и иностранству, као и усавршавање код украјинског проф. Ј. Кота.
Од 2001. до 2004. године је имала статус слободног уметника а од исте године постаје члан УМУС-а.
Године 2006. и 2007. добитница је пуне стипендије за ИКИФ (International Keyboard Institut and Festival). Том приликом, завршила је мастеркласеве при Менес Колеџу у Њујорку код еминентних пијаниста и професора као што су: Ј. Роуз, Ф. Бидини, Н. Лелчук, Ф. Цонг, Е. Зилберкант, А. Кобрин…
Своје усавршавање наставила је код: Е. Вајлда, М. А. Хамелина, А. Брагинског, А. Кобрина, И. Морозове, Е. М. Тимакина, А. Сердара…
Радила је на Првом програму Радио Београда као музички уредник и водитељ емисија класичне музике.
У МШ Мокрањац ради преко 20 година. О педагошким достигнућима сведоче ђаци и њихов велики број награда на пијанистичким републичким и другим такмичењима и фестивалима како у земљи тако и у иностранству, као и наступи на концертима.
Као неко ко жели да помогне младим будућим уметницима, при оснивању фонда Деца деци и Београдске дечје филхармоније била је уметнички директор и члан стручног одбора дуги низ година.
Посебно обраћа пажњу на индивидуалне потребе и специфичности сваког ђака а свој педагошки рад стално обогаћује новим искуствима и знањима колега из региона и иностранства укључујући у рад и иновације.
контакт: adelakarasitodorovic@mokranjacbg.rs
Свира клавир од своје четврте године. Музичко образовање је започела у музичкој школи „Коста Манојловић“ у Земуну, у класи наставника Ђорђа Лазарова.
Након тога, похађала је музичку школу „Јосип Славенски“ у Београду, коју је завршила 1988. године као један од најбољих ученика у класи Марте Шурев-Салај. Исте године положила је пријемни испит за студије клавира на Факултету музичке уметности у Београду, које је завршила код проф. Дубравке Јовичић са највишом оценом, код које наставља последипломске студије.
Током свог музичког образовања, освојила је бројне награде за клавирске перформансе у бившој Југославији. Наставила је да развија своје клавирске вештине сарађујући са бројним реномираним
професорима клавира из Европе, попут реномираног проф. Владимира Петровића-Чинајева са Московског конзерваторијума „Чајковски“ и пијанисте Александра Штаркмана (Русија) на Коларчевом народном универзитету у Београду.
Године 1993. Ангажована је на Факултету музичке уметности у Београду, на одсеку за клавир, као асистент демонстратор у настави проф. Дубравке Јовичић. Истовремено, предавала је клавир у музичкој школи „Јован Бандур“ у Панчеву, а потом 1996. године прелази на место наставника клавира у музичкој школи „Мокрањац“ (Београд), где је тренутно запослена и предаје вишеод 25 година.
Захваљујући својим вишегодишњим педагошким резултатима, Снежана Перуничић је била члан жирија на међународним пијанистичким такмичењима, као
што су „ЈосипСлавенски“ у Београду, на Међународном такмичењу младих пијаниста у Шапцу, као и познатом интернационалном фестивалу СИРМИЈУМ ФЕСТ у СремскојМитровици 2020.године. Активан је музички извођач и наступала је у концертној сали Коларчеве задужбине у Београду, сали Београдске филхармоније и Српске академије наука и уметности у Београду (САНУ), Дому војске „Станислав Бинички“ Београд, Културном центру Београда, Етнографском музеју, Студентском културном центру и Галерији фресака у Београду..
Снежана Перуничић се успешно бави педагогијом више од 30 година. Неки од њених бивших ученика већ су успешни наставници. Редовно изводи најбоље ђаке на такмичења у земљи и иностранству, те иза себе има преко 100 освојених награда. Активна је у организацији концертних активности школе, и даље редовно концертира као солиста и камерни музичар на већ традиционалним новогодишњим концертима наставника „Мокрањца“.
Посебну пажњу Снежане Перуничић заокупља камерна музика. Сарађивала је са
реномираним професором флауте Миомиром Симоновићем, као и са проф. Емином Кокорић, флаутисткињом из Беча, са којом је наступила 2017. године у Бечу. Године 1997. Снежана је пратила професора Огњена Поповића, кларинетисту, на престижном међународном конкурсу младих „Јеuness Musicaless“, које је одржано на Коларчевом народном универзитету у Београду. Снимак тог наступаје и објављен на
компакт диску најбољих финалиста за ПГП РТС. Снежана Перуничић је 2014. године на свом солистичком концерту у свечаној дворани Коларчевог народног универзитета наступила са виолончелистом Ђорђем Милошевићем, који је добио одличне критике.
Снежана Перуничић налази велику инспирацију у раду са младим пијанистима, пре свега кроз радост у откривању музичког света и класичног репертоара, као и подстицању на учешће на концертима и такмичењима и љубав према сцени. Такође подстиче децу на упознавање и забавних, поп и рок жанрова на клавиру. Снежана је музичар широког спектра, те се сем класичном, бави и забавном музиком, што децу посебно инспирише.
контакт: snezanaperunicic@mokranjacbg.rs
Основну школу као носилац Вукове дипломе завршила је у Пријепољу. Основно музичко образовање стиче у класама Грете Шећеркадић Гановић, Данијеле Кљајић и Миленка Бајића. На фестивалима музичких и балетских школа Србије и на републичким такмичењима представљала је музичку школу у Пријепољу и освојила низ награда. Средњу музичку школу „Мокрањац“ завршава као најбољи дипломац вокално- инструменталног одсека. У току средњошколског образовања осваја низ награда на републичким и међународним такмичењима у земљи као ученица наставника Марије Тасовац, а потом и у класи Милице Васиљевић Бисенић. Дипломирала је 2010. године на Факултету музичке уметности у Београду у класи професорке Маје Рајковић где је дипломски испит оцењен оценом 10. Од 2019. године је студенткиња докторских студија на Факултету музичке уметности у Београду, одсек за камерну музику у класи професора Дејана Суботића.
Усавршавала је своја знања и вештине из области извођаштва на мајсторским курсевима професора Александра Шандорова, Александра Сердара, Невене Поповић, Владимира Милошевића, Владимира Стојнића, Јурија Кота, Тами Каназаве и Јувала Адмонија.
Као наставница клавира у музичкој школи „Мокрањац“ почиње са радом од 2010. године. Кроз десетогодишњи рад у школи, њени ученици су остварили значајне резултате на школским, републичким и међународним такмичењима. Знатан број њених ученика су сада студенти на Факултету музичке уметности у Београду и на Музичкој академији Универзитета у Источном Сарајеву. Подстицала је своје ученике на свестрано бављење музиком па је један број њених ђака наставио бављење музиком у оквирима џез музике на универзитетима у иностранству. Као разредни старешина је била ангажована два пута. Активно је помагала шефу клавирког одсека у организацији такмичења у школи и раду клавирског одсека. Своја знања из области педагогије усавршавала је и у раду са најмлађима кроз радионицу „Малац музикалац“ коју је реализовала у сарадњи са Владимиром Петровићем – композитором. Упоредо са педагошким радом активно је наступала као клавирски сарадник – корепетитор са ученицима одсека за виолину, виолу, виолончело, флауту. Као званични клавирски сарадник учествовала је у мајсторским курсевима које организује Гварнери фест у Бањи Ковиљачи.
Своје педагошке методе заснива и на давању личног примера тако да не занемарује лични раст у оквиру пијанизма. Учествовала је на циклусима концерата Одабрани за одабране, као и на фестивалима Piano City у Новом Саду и Piano Fest у Суботици. На фестивалу посвећеном Клари Шуман, под називом Клара Шуман – жена испред свог времена изводила је дела Кларе Шуман за соло клавир као и дела камерне музике. Члан је камерног састава Квадрема који је основан са циљем промовисања стваралаштва савремених српских композитора и који је за извођење дела домаћих аутора награђен златном плакетом на музичком фестивалу Мокрањчеви дани у Неготину. Активно наступа са флаутисткињама Јеленом Шаренац, Јасмином Живић, Дуњом Петрић као члан дуа, али и у оквиру трија Fenix. Са виолончелисткињом Кристином Иванковић наступа од 2017. године. Члан је клавирског дуа Барабар са Јасмином Раковић, са којим 2018. године осваја трећу награду на међународном такмичењу Chopin Roma у Италији. Као чланица дуа Барабар наставља усавршавање из области камерне музике и као студенткиња докторских студија.
контакт: ruzicagojkovic@mokranjacbg.rs
Рођена у Београду 1984. године. Као наставник клавира, запослена је у музичкој школи „Мокрањац“ од 2005. године.
Музичко образовање је започела са шест година. Средњу музичку школу „Мокрањац“ је завршила 2000. године, у класи наставника Маргите Дракуловић-Мелеш, с дипломом Фонда Драгане Мијалковић-Кирн, за најбољи дипломски испит. Дипломирала је на Факултету музичке уметности у Београду 2005. године, у класи професорке Мирјане Шуице-Бабић, са завршном оценом 10 на дипломском испиту из клавира. С просечном оценом на студијама 9,72 постала је стипендиста Градске владе Београда и Амбасаде Краљевине Норвешке, као један од 500 најбољих студената СЦГ. Похађала је различите семинаре, укључујући и оне у организацији Европског удружења клавирских педагога (EPTA).
Као солиста, наступала је у Музичкој галерији Коларчевог народног универзитета, у САНУ, на Слобомир универзитету у Бијељини, у Панчеву, а наступала је и на концертима у Великој дворани, као и у Галерији Коларчеве задужбине, у Студентском културном центру, у Сремским Карловцима, више пута на Шопен фесту у Београду, на Фестивалу класичне музике у Пули итд. Снимала је за Радио Београд, а са својим клавирским триом „Пиано тринити“, више пута је наступала на РТС-у.
Добитник је већег броја домаћих и иностраних награда, 1. награде на Међународном такмичењу „Николај Рубинштајн“ у Паризу, на Републичком и Савезном такмичењу ученика и студената музике, на такмичењу клавирских дуа у Трстенику, на Републичкој смотри из солфеђа; добитница је и бројних других награда на еминентним такмичењима, као што су Међународни музички конкурс за младе у Стрези (Италија), Међународно такмичење „Петар Коњовић“, фестивали музичких школа у Бору и Ваљеву итд.
Труди се да својим педагошким приступом подстакне развијање потенцијала сваког ученика понаособ, поштујући њихову индивидуалност, лична интересовања и могућности. Њени ученици су остварили значајне резултате на републичким и другим такмичењима у Београду и у другим градовима, наступали на разним концертима и манифестацијама.
контакт: milenailic@mokranjacbg.rs
Почела да свира клавир у петој години. Завршила је МШ Мокрањац у класи наставника Милице Васиљевић (2008). Мастер студије на Факултету музичке уметности завршила је у класи проф. Лидије Станковић.
Учествовала је на бројним мајсторским курсевима Жака Рувијеа (Француска), Арба Валдме (Естонија), Александра Маџара (Белгија), Лидије Бизјак (Француска), Александра Сердара и Невене Поповић (Србија), као и многих других.
На Републичким такмичењима музичких школа Србије освајала је прве награде. На Интернационалном пијанистичком бијеналу у Крагујевцу, као и на Међународном такмичењу младих пијаниста у Шапцу била је лауреат категорије.
На другом такмичењу посвећеном В. А. Моцарту, као и на Међународном такмичењу младих музичара Петар Коњовић (Београд) освојила је трећу награду; на Међународном пијанистичком такмичењу у Кошицама (Словачка) била је финалиста.
Године 2015. извела је два велика солистичка концерта у Арапском музичком институту (Каиро, Египат) и у александријској Опери.
Наступала је у еминентним салама у Београду (САНУ, Прогрес, Артгет, Руски дом, Коларчева задужбина, Скупштина Града).
Са једанаест година наступила је као солиста са Симфонијским оркестром РТС-а под управом диригента Станка Јовановића у Коларчевој задужбини изводећи Концерт за клавир и оркестар у Д-дуру Ј. Хајдна. Овај концерт је касније извела и са оркестром МШ Мокрањац под вођством диригента Владимира Милића.
Наступала је на Међународној трибини композитора у Београду, изводећи дело значајног српског савременог композитора и пијанисте Милоша Петровића (1952 – 2010). Наступала је као гост солистичког концерта еминентне виолинисткиње Ане Милосављевић (САД). Њено ангажовање кроз камерну музику и сарадња са различитим ансамблима је изузетно запажена.
Ленка Петровић је истакнута и као педагог показујући своје педагошке вештине у МШ Мокрањац од 2015. године, као и у музичкој школи Yamaha (Беч, Аустрија) од 2019. године. Од 2021. године, посвећена је раду као наставник клавира у музичкој школи Мокрањац .
контакт: lenkapetrovic@mokranjacbg.rs
Радно искуство: „Политехничка академија“, Париз, Француска (наставник клавира), музичка школа „Станислав Бинички“, Београд (наставник клавира); балетска школа „Лујо Давичо“, Београд (корепетитор), одсек за гудачке инструменте музичке школе „Мокрањац“, Београд (корепетитор).
Образовање: Основна и средња музичка школа „Јосип Славенски“ у Београду (одсек за клавир) у класи наставника Гордане Јовановић. Oсновне и магистарске студије на Факултету музичких уметности, Универзитета уметности у Београду (одсек за клавир) у класи проф. Јасмине Гавриловић.
Стручно усавршавање: Специјализација на Академији „Ференц Лист“ у Будимпешти (Мађарска) у класи проф. Калмана Драфија, мајсторски курсеви у класи проф. Арба Валдме (Охрид, Македонија), Рудолфа Керера (Задар, Хрватска), Аркадија Севидова (Москва, Русија), Душана Тадића, Игора Ласка, Паскала Девуајона, Теодора Параскивескуа (Париз, Француска) и Леонида Брумберга (Беч, Аустрија).
Професионално искуство: Одржани концерти камерне музике и клавирски реситали у Србији, Хрватској, Словенији, Босни и Херцеговини, Македонији, Молдавији, Канади, Италији, Шпанији, Данској, Немачкој, Француској, Швајцарској. Солиста у Концертима за клавир и оркестар Е. Грига , П. И. Чајковског, Ф. Листа, Р. Шумана, С. Рахмањинова, Ј. Брамса, М. Равела, Ф. Шопена, В. А. Моцарта и Фантазији за клавир, оркестар и хор Л. ван Бетовена. Наступи са Симфонијским оркестром Дома војске Србије, Симфонијским оркестром Радио-Телевизије Србије, Београдском филхармонијом, Македонском филхармонијом, Загребачком филхармонијом, Оркестром „Нота бене“ из Загреба и Хором Министарства финансија Француске.
Педагошки приступ и философија: Настава клавира, упоредног клавира, клавирског дуа и читања с листа омогућава ученицима упознавање са свим елементима неопходним за читање и записивање музичког текста и представља основу за развијање одушевљења за активно бављење музиком као животном професијом, или могућност да, уз други избор занимања, живот буде богатији за једну лепу уметност.
Остварења и признања: Добитник Мајске награде за културу и уметност, Октобарске награде Града Београда, других и првих награда на републичким и савезним такмичењима на нивоу Републике Србије и СФР Југославије, Специјалне награде за најбоље извођење композиције домаћег аутора на Такмичењу Југословенских уметника у Загребу 1990. године, награде Удружења музичких и балетских педагога Србије за једногодишњи рад 2007. године.
Успеси ученика: Редовни наступи на концертима за Дан школе, концертима посвећеним делима домаћих композитора, јавним часовима Најбоље изведених етида, концертима Клавирске секције музичких школа Града Београда, учешћа на фестивалима „Радост музицирања“ и „Мокрањчевим данима“ у Неготину. Учешће и награде на школским, републичким и међународним такмичењима. Наступи са школским симфонијским и камерним оркестром музичке школе „Мокрањац“ у Београду. Наступи у концертним салама Града Београда; Етнографском музеју, Атријуму Народног музеја, Културном центру Града Београда, Студентском културном центру, Дому Војске Србије, Руском дому, Галерији САНУ и Коларчевој задужбини.
Додатне активности: Члан „Удружења музичких уметника Србије“ и активан концертни пијаниста.
контакт: ivanmeles@mokranjacbg.rs
Завршио је основну и средњу музичку школу Михајло Вукдраговић у Шапцу, у класи Јелице Владиковић. Потом уписује Музичку академију у Сарајеву, одсек клавир, где студира са проф. Изолдом Амброжић. После две године проведене на студијама у Сарајеву, прелази на Универзитет уметности у Београду, где завршава основне и магистарске студије клавира у класи проф. Мирјане Вукдраговић. У периоду од 2005. до 2007. године борави у САД као стипендиста Универзитета Тексас у Сан Антонију и стиче диплому Master of Arts in Piano Performance у класи проф. Елизабет Гутиерез (Elizabeth Gutierrez). За свој професионални развој захвалан је и Јелени и Јосипу Мезеи, Штефанији Солдатовић, Слободану Тадићу и Лити Геро (Lita Guerra).
Педагошким радом почео да се бави у МШ Михаило Вукдраговић у Шапцу, где је био и корепетитор. Радио као корепетитор у балетској школи Лујо Давичо у Београду и на УТСА. У МШ Мокрањац је од 1999. године. Наступао је као солиста, члан камерног ансамбла, члан оркестра, корепетитор и пратилац хорова.
Добитник je награде Marjorie Powell Zachry Memorial Endowment for Piano Scholars, Сан Антонио (2005 – 2007). Члан је Pi Kappa Lambda Music Honor Society у САД од 2007. године.
Наставник за ужу уметничку област харфа и читање с листа у музичкој школи „ Мокрањац“ у Београду од 2000. године.
Основне и магистарске студије је завршила у класи проф. Милице Барић на ФМУ у Београду. Активно учествује у музичком животу Београда и Србије као солиста, камерни и оркестарски музичар. Члан је Београдског квартета харфи од оснивања 1987. године.
Упоредо са својим педагошким радом, остварила је веома успешну концертну каријеру. Издвајају се наступи на Светском конгресу харфе у Женеви, Швајцарска и Ванкуверу, Канада, Фестивалу харфе у Рио де Жанеиру, Бразил; Солун, Грчка; Сегедин, Мађарска; Велење, Словенија; Скопље, Македонија; Сарајево, ФБИХ; Подгорица, Црна Гора. Наступала више пута на фестивалима Нимус, Ниш; Октоих, Крагујевац, Трибина композитора, Београд; Међународном фестивал харфе, Београд и многим другим манифестацијама у земљи и иностранству. У сарадњи са Музичком омладином (1997 – 2018), одржала је низ концерата у Београду и широм Србије. Оснивач је и технички директор Међународног фестивала харфе (2001 – 2016) и организатор мастеркласа познатих светских харфиста – Елизабет Фонтен Бинош, Изабел Морети, Јана Боушкова, Патриција Тасини и многих других.
Карактерише је посвећеност раду са ученицима, преносећи им љубав и знање о музици. Њени ученици су често ђаци генерције школе и добитници су више од 200 награда на националним и међународним такмичењима. Добитници су стипендије Министарства просвете Републике Србије за надарене ученике. Развијајући своје способности и уметнички таленат, настављају студије харфе на престижним факултетима у Београду, Новом Саду, Прагу, Паризу, Бостону. Оснивач је и организатор Националног такмичења харфе Меморијал Милица Барић. Члан је жирија на националним и међународним такмичењима (Италија, Француска, Београд, Зрењанин).
Добитник је награде УМБШС за истакнути педагошки рад (2004. и 2010. године). Често је ментор младим професорима харфе и радила је на изради новог наставног плана и програма за харфу, ангажована од Министарства просвете Србије. Организује летње и зимске радионице харфе.
Председник је синдиката „Форум“ Мокрањац. Члан је Управног одбора УМУС-а, председник Координационог одбора репрезентативних удружења Србије (2013),Удружења харфиста и пријатеља харфе Србије и почасни члан Удружења харфиста Италије. Добитник је награде „Златна значка“ (2015) за несебичан, предан и дуготрајан рад и стваралачки допринос у ширењу културе од Културно-просветне заједнице Србије и Министарства за дијаспору Републике Србије.
контакт: dijanasretenovic@mokranjacbg.rs
Од 2008. године запослена као наставник упоредног клавира и клавирски сарадник на одсеку за соло певање у музичкој школи „Мокрањац“ у Београду.
Након завршених основних студија на Академији уметности у Новом Саду у класи проф. Јокут Михајловић и специјалистичких студија у класи проф. Биљане Горуновић, школовање је наставила на Универзитету за музику и сценске уметности у Бечу у класи проф. Дејвида Луца, уписавши шестогодишње студије на смеру за клавир и вокалну пратњу. Тамо је магистрирала 2011. године, а завршни испит је положила са одликовањем. Тренутно се налази на другој години докторских академских студија Универзитета уметности у Београду на студијском програму – Kлавир. Усавршавала се на семинарима код професора и пијаниста Арба Валдме, Рите Кинке, Јокут Михајловић, Дмитрија Башкирова и Роџера Вињолеса.
Наступала је у свим значајнијим концертним салама Србије, у Црној Гори, Италији, Аустрији, Словачкој, Словенији, Румунији, Македонији, Грчкој… Сарађује са истакнутим домаћим и иностраним уметницима, а запажене наступе је имала у оквиру фестивала Будва Град – Театар, Опероса (Херцег Нови), Барски љетопис (Бар), БУНТ 07. (Београд) „Тоурнее“ 2019. (Барлета, Италија), Шопен-фест (Београд) и другим.
Била је ангажована у музичкој припреми опере “Чаробна фрула“ В. А. Моцарта у Мадленијануму у Београду, као и у припреми музичко-сценског дела „Сан летње ноћи“ Феликса Менделсона, у оквиру фестивала Опероса, 2019. године. Сарадњу са једном од најзначајнијих вокалних уметника садашњице – мецосопраном Маријаном Липовшек, остварила је у оквиру фестивала БУНТ 07. као клавирски сарадник на њеном мајсторском курсу.
Велику пажњу последњих година поклања промовисању и неговању српске, посебно савремене уметничке музике. Учествовала је у снимању компакт диска ”Одабрана дела Александра С. Вујића” издатог у Београду, 2019. године.
Са кинеским баритоном Хонгјуом Ченом је 2023. године снимила компакт диск са соло песмама Роберта Шумана „Melancholy“ за француску дискографску кућу Anima Records Paris.
Са својим ђацима редовно наступа, осваја бројне награде на такмичењима, а неки од њих већ граде успешне музичке каријере на међународној сцени.
Члан је удружења музичких уметника Србије.
контакт: jelenasiljeg@mokranjacbg.rs
http://jelenaschiljeg.com
Јелена Капор је рођена у Београду, где је завршила музичку школу „Др Војислав Вучковић“ у класи наставника Јелице Владиковић.
Са шеснаест година уписује Бугарски државни конзерваторијум у Софији и 1989. године дипломира са највишом оценом у класи професора Константина Ганева и професорке Марине Капацинске.
Магистарске студије клавира завршава у Сједињеним Америчким Државама (Cleveland Institute of Music, Охајо). Као добитник стипендије Кливлендског музичког института из области корепетиције, ради као клавирски сарадник са студентима гудачког одсека на припреми испитних програма и учествује на концертима и мајсторским курсевима.
По завршетку студија, три године борави у Риму (Италија), где се активно бави корепетицијом.
У педагошком раду ставља акценат на свеобухватaн приступ музици, што подразумева нераздвојну целину клавирске (оркестарске) и солистичке деонице.
Током своје професионалне делатности у музичкој школи „Мокрањац“, учествовала је са ученицима на многобројним концертима, фестивалима, смотрама, мајсторским курсевима и такмичењима, како националног тако и међународног карактера.
Добитник је бројних награда на републичким и савезним такмичењима. Године 1990. добитник је друге награде на интернационалном пијанистичком такмичењу Roma 1990 (Рим, Италија).
Оснивач је Фондације „Момо Капор“, која се бави очувањем и неговањем ликовне и литерарне заоставштине Моме Капора. Фондација је учествовала у организацији првог научног скупа посвећеног делу Моме Капора, као и у реализацији нових издања неких од његових најважнијих дела на српском и италијанском језику.
контакт: jelenakapor@mokranjacbg.rs
Завршила је нижу и средњу музичку школу „Исидор Бајић“ у Новом Саду у класи наставника Лидије Гвоздановић. Прве две године Академије уметности у Новом Саду уписује у класи проф. Арба Валдме, па затим прелази у класу проф. Кемала Гекића, где дипломира 1998. године. Исте године уписује магистарске студије на ФМУ у Београду, у класи професорке Јокут Михаиловић, које завршава 2002. године. Усавршавала се код Н. Штаркмана и Ирине Чугајеве.
Радила је као наставник клавира у школи „Исидор Бајић“ у Новом Саду и „Даворин Јенко“ у Београду. Од 2005. ради у МШ „Мокрањац“ у Београду.
Контакт: veragatalica@mokranjacbg.rs
Дипломирала на Факултету Музичке Уметности у Београду, смер Општа музичка педагогија и стекла звање дипломираног музичког педагога.
Запослена је у школи „Мокрањац“ од 2014. године. Претходно радно искуство је остварила у музичкој школи „Коста Манојловић“ у Земуну, на позицији наставника припремне наставе, солфеђа и теоретских предмета, организатор и креатор музичко-драмских представа „Музичка шума“, „Прича о краљу“, „Вивалди“ и „Медведова женидба“.
У Центру за заштиту деце и омладине у Звечанској, радила је на позицији наставника музике за децу (и децу са посебним потребама), по лично креираном програму музичког образовања деце без родитељског старања узраста 3 – 7 година, који је посебно урађен и прилагођен условима рада у стационару, као и менталном склопу деце услед немогућности боравка у природној породици. Програм је креиран као подршка и помоћ у интелектуалном и социјалном развоју деце која живе у нестандардним друштвеним групама.Активно учествује у стручном усавршавању и у току је са најновијим иновативним и наставним праксама.
Рођена је 1979. године у Београду. Основну и средњу музичку школу Коста Манојловић завршила је у Земуну у класи проф. Снежане Милчић. Клавир је дипломирала на Факултету музичке уметности у Београду, у класи проф. Дејана Синадиновића 2001. године, а на истом факултету је и магистрирала у класи проф. Нинослава Живковића 2007. године. Усавршавала се на мајсторским курсевима клавира и камерне музике, код професора Нинослава Живковића, Дејана Синадиновића, Јокут Михајловић и Шандора Фалваија ( Београд, Нови Сад, Праг, Беч). Добитник је прве и друге награде на пијанистичком конкурсу ЕПТА – 2003. и 2004. године, и треће награде на пијанистичком меморијалу Др Војислав Вучковић 2005. године. Наступала је у: Задужбини Илије М. Коларца (Велика дворана и Галерија), Битеф театру, Атријуму Народног музеја, Галерији Културног центра Београда, Централном клубу војске, Центрима за културу: Шумице, Чукарица, Земун. На пословима наставника клавира успешно је радила у музичким школама Коста Манојловић и Станковић. Од 2005. године ради као клавирски сарадник на гудачком одсеку у музичкој школи Мокрањац у Београду. Са ученицима овог одсека наступала је на концертима (Београд, Панчево, Деспотовац, Неготин, Пожаревац), Међународном такмичењу Петар Коњовић (Београд, 2007), Фестивалу музичких и балетских школа Србије (Вршац,2007), Фестивалу гудача (Сремска Митровица, 2007), Интернационалном такмичењу младих музичара Охридски бисери (Охрид, 2008). Учествовала је као клавирски сарадник у извођењу мјузикла Свини Тод, музичког студија Интернационалне школе у Београду (новембар, 2008. године).
Од 2014. до 2023. године радила је у Америчкој Интернационалној Школи у Барселони (Шпанија), као професор клавира и корепетитор. Сарађивала је и са истакнутим сопраном Патрицијом Каиседо и наступала у бројним дворанама широм Каталоније.
Од октобра 2023. године наставља рад на месту корепетитора за гудаче у музичкој школи Мокрањац у Београду.
контакт: ivanakrusedolac@mokranjacbg.rs
Aнгажована у МШ „Мокрањац“ на радном месту наставник корепетитор од 2003. године, на одсеку за дувачке интрументе. Претходно је радила у МШ „Коста Манојловић“ као наставник клавира и на Факултету музичке уметности у Београду као асистент приправник на Катедри за клавир.
Рођена је у Београду. Основну музичку школу „Станислав Бинички“ завршава у класи наставника Љубице Павловић Крстић, а средњу музичку школу „Коста Манојловић“ у Земуну у класи наставника Весне Мартиновски. Дипломирала је на Факултету музичке уметности у Београду у класи проф. Јокут Михаиловић, а магистрирала у класи проф. Нинослава Живковића. У току школовања учествује на бројним домаћим и међународним такмичењима, а посебно се издваја солистички наступ са оркестром Војвођанске филхармоније.
Одржала је већи број реситала као солиста, камерни музичар и клавирски сарадник у свим значајнијим концертним дворанама Београда и Новог Сада. Као клавирски сарадник је била ангажована као дежурни корепетитор међународних такмичења „Петар Коњовић“ и „Београдски победник“ као и мајсторског курса проф.Весне Станковић. Учествовала је на ауторским концертима композитора Душана Радића и Ивана Јевтића. Била је члан више камерних састава, са којима је редовно наступала.
Завршила је мастер студије на Академији уметности у Новом Саду. У току свог школовања била је у класама реномираних професора: Вукице Виличић, Есме Мусић, Александра Сердара, Владимира Огаркова. Тренутно је на завршној години интердисциплинарних докторских студија на Филолошком факултету у Београду. Ради на докторској дисертацији из области музике, под менторством проф. др Бојана Ђорђевића.
Од 2011. до 2012. године је радила у музичкој школи „Мокрањац“ у Београду на позицији наставника клавира. Од 2012. до 2021. године је радила у музичкој школи „Стеван Христић“ у Младеновцу, такође на позицији наставника клавира. У току свог педагошког рада са ученицима је постигла значајне резултате, освојивши више од 30 првих награда на такмичењима музичких школа Србије, републичким и међународним такмичењима. Поред такмичења, ученици су имали бројне наступе ван школе, од којих се издвајају наступи у оквиру клавирске секције Београда, као и наступи ученика уз пратњу Уметничког ансамбла Министарства одбране Републике Србије „Станислав Бинички“ у Дому војске у Београду. Школске 2018/2019. године је добила награду за наставника године „За остварене запажене резултате у 2019. години и допринос остваривању уметничких циљева школе“.
Од 2021. године ради у музичкој школи „Мокрањац“ у Београду на позицији наставника клавира.
Контакт: zoranavladisavljevic@mokranjacbg.rs
Основну и средњу музичку школу је завршила у музичкој школи „Мокрањац“ у класи наставника Бојане Ђајић. Упоредо са тим, завршила је огледну основну школу „Владислав Рибникар“ , као и VIII београдску гимназију. Факултет музичке уметности је студирала и завршила у класи проф. Зорице Димитријевић Стошић на одсеку за клавир. У исто време је студирала и на Филолошком факултету на Катедри за романистику. Године 1991. је похађала летњи курс код проф. Насеткина у Котору.
Од 1993. ради у музичкој школи „Мокрањац“ као наставник клавира.Током 1994. је радила као спољна музичка сарадница у РТС-у. Године 2003. је била главна организаторка Првог пијанистичког такмичења „Исак Албениз“ под покровитељством шпанске амбасаде у Београду и у сарадњи са музичком школом „Мокрањац“. Од 2003. до 2004. је радила као спољна музичка сарадница у Институту Сервантес у Београду. Године 2010. је била музичка организаторка концерта поводом преузимања Шпаније председавањем Европском унијом одржаног у Коларчевој задужбини.
Основна музичка школа омогућава да се деца упознају са музичком уметношћу, као и са инстументом. Већина деце ту завршава музичко образовање, па би акценат требало ставити на развијање љубави према музици, као и на њеном разумевању. Та деца представљају будућу публику. Средњу музичку школу похађају углавном будући професионални музичари. Захтеви у музичком смислу постају већи. Поред тога,треба обратити пажњу на лични развој детета, а посебно испратити психички развој који је у овом периоду и времену велики изазов.
Њени ученици су освајали награде на бројним такмичењима, како у земљи тако и у иностранству.
Контакт: aleksandrastrikovic@mokranjacbg.rs
Дипломирала је на Факултету музичке уметности у Београду на Катедри за музикологију. Магистрирала на истом факултету 1996. године из области Методика теоријске наставе на Катедри за теоријске предмете,
Од 1989. до 1999. године радила у Школи за музичке таленте у Ћуприји као наставник групе теоријских предмета (историја музике, музички облици, хармонија, музички инструменти). Од новембра 1999. године до данас (2024. године) стално је запослена у музичкој школи Мокрањац као наставник историје музике и националне историје музике.
Руководилац стручног већа Одсека за теоретску наставу у школи Мокрањац од школске 2001/02. до 2007/08. године и од школске 2015/16. године до данас (2024. године). Помоћник директора школе Мокрањац је од школске 2017/18. године до данас.
Ангажована као хонорарни предавач-стручни сарадник за предмет Методика теоријске наставе на Катедри за теоријске предмете ФМУ и на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу (од 2000. до 2004. године), стручни сарадник Националног просветног савета и Завода за унапређивање образовања и васпитања на пословима стручне оцене квалитета рукописа уџбеника из области музике, као и реформе Плана и програма за средње музичке школе, гимназије и стручне школе.
Од 2012. године до данас је стручни сарадник Факултета музичке уметности у Београду за практичну наставу студената мастер студија музикологије, музичке теорије и музичке педагогије из предмета Методика наставе историје музике.
Члан је Музиколошког друштва Србије.
Излагала на симпозијумима и стручним скуповима у организацији ФМУ и САНУ и објављивала студије и приказе у музичким часописима Музички талас, Нови Звук, Orhestra. Деловала је као музички критичар и музички сарадник Радио Београда и снимала телевизијске прилоге из области Историје српске музике за РТС 1, РТС Наука, ТВ Храм, као и интервју поводом обележавања 70 година Катедре за музикологију Факултета музичке уметности у Београду
Аутор је већег броја краћих текстова о школи Мокрањац и о Стевану Мокрањцу за потребе различитих презентација њеног деловања и концертних / програмских књижица, као и јавних предавања и уводних излагања на концертима поводом обележавања значајних годишњица композитора.
Аутор монографије о школи под називом Летопис музичке школе Мокрањац – поводом 115 година од оснивања, објављене у Београду 2015. године (уредник Милош Трајковић), у оквиру обележавања стогодишњице смрти Стевана Стојановића Мокрањца.
Завршила је основну музичку школу „Мокрањац“ на одсеку за виолончело, као и средњу музичку школу на одсеку за музичку теорију.
На Факултету музичке уметности у Београду, 2014. године је завршила основне академске студије на Одсеку за музичку педагогију, а 2016. године завршила је мастер академске студије у класи проф. др Гордане Каран, чиме је стекла звање мастер теоретичар уметности.
Од јуна 2019. године поседује лиценцу за рад наставника, васпитача и стручних сарадника.
Од 2017. године ради на позицији наставника солфеђа, основног и средњег образовања, у музичкој школи „Мокрањац“, а од 2019. године на поменутој позицји у оквиру основног музичког образовања.
Током свог рада као наставник солфеђа, била је чланица тима за каријерно вођење и саветовање ученика, као одељенски старешина IV разреда средње музичке школе за теоретски одсек (школске 2017/2018. године) и водила је припремни разред (од 2018. године до 2021.године). Од 2022. године је чланица тима за културне активности школе.
Своје ученике, основног и средњег музичког образовања, водила је на бројна републичка, регионална и међународна такмичења из солфеђа и теорије музике (републичко такмичење „Корнелије, међународно такмичење „Петар Коњовић“, републичко такмичење из солфеђа и теоретских предмета (online), регионално такмичење ученика музичких школа „Бинички“, међународно такмичење из солфеђа и теорије музике у МШ „Станислав Бинички“), где су низали успехе и освајали бројне прве награде.
Као члан мешовитог хора Факултета музичке уметности у Београду, учествовала је у пројекту Осме симфоније Густава Малера (симфонија „Хиљаде“), под вођством диригента Бојана Суђића (Сава центар, мај 2012).
У току студија, имала је улогу у изведби мјузикла „Да ли имам таленат?“ у класи проф. др Милене Петровић (јун 2013), и била је члан организационог тима концерта из циклуса „И ово је историја музике“ под називом „Од Прокофјева до Лејди Гаге“, у класи проф. др Драгане Стојановић-Новичић (мај 2013).
Стекла је диплому за учешће ученика и остварене педагошке резултате на 11. регионалном такмичењу „Бинички“ (Београд, март 2023).
Контакт: andreaprotic@mokranjacbg.rs
Након завршених основних и магистарских студија, стручно се усавршавала у Сједињеним Америчим Државама. Поред унивезитетских диплома, стекла је на десетине сертификата акредтованих од стране Министарства просвете РС и светски признатих музичких асоцијација.
Педагошка пракса, коју је започела 1993. године, покрива све нивое образовања, од предшколског до универзитетског. Радила је са децом узраста од четири и по године, као и са америчким студентима основних и мастер студија на предметима: методике музичке наставе у основној и средњој школи и теорија музике 20. века. Имала је привилегију да ради и са малим дечјим ансамблима и сарађује са бројим афирмисаним појединцима, не само у домену уметничке, већ и популарне музике, телевизије, позоришта и филма.
Њени ђаци су на државним и међународним такмичењима носиоци бројих првих награда како у појединачним, тако и у групним пласманима. Карактеришу је високи стандарди и истрајна посвећеност послу који су помогли многима да наставе школовање на најбољим домаћим и страним универзитетима. Многи од њених некадашњих ученика и ученица данас су успешни, часни и узорни млади људи, и у Србији и изван ње. Приступа сваком детету одговорно и визионарски.
Поред музичко-педагошког ангажмана, она такође има и јавно презентоване радове. За ову прилику издваја се селектована листа: Метафора уџбеника у служби очувања националног идентитета, 2017, Educational Teachers Needs and Their Teaching Credibility, 2014, Traditional and/or Progressive Education? Ontology of Critical Thinking, 2014, The Tendency to Universality in Contemporary Music Education, 2014, Music Populism and Music Curriculum, 2011, The Continuity of Medieval Music in 21st-Century Serbia, Music Localism, 2010, Tonal Systems and Their Acoustical Structures, 2008, Review: A policy problem: Representing Teacher Education in Changing Times: Politics and Paradigms, 2009, Review of the books written by: Reimer, Bennett, (1989), A Philosophy of Music Education, 2008, James L. Mursell, (2005), Human Values in Music, 2008, Clayton, Martin, Herbert, Trevor, & Middleton, Richard (Eds.). (2003), Тhe Cultural Study of Music, A Critical Introduction, 2008.
Осим националних стипендија из фондова за талентовану децу, које је имала још као ученица средње школе, затим као студенткиња основних студија, касније и као страни стипендиста докторских студија, такође је награђена од стране Удружења музичких и балетских педагога Србије за изузетне резултате у педагошком раду, 2002.
Има времена и за активно чланство у признатим домаћим и страним музичким и педагошким асоцијацијама. Њена интересовања усмерена су ка очувању српског идентитета, највећих вредности српског народа и српске државе и смисаоној сарадњи са појединцима и институцијама из света образовања, уметности и културе како у Србији тако и изван ње.
Контакт: snezanaradojevic@mokranjacbg.rs
Завршила је нижу музичку школу „Даворин Јенко“, одсек клавир, а затим уписала и завршила средњу музичку школу „Мокрањац“, теоретски одсек. Музичку академију у Београду, одсек општа музичка педагогија завршава 2006. године и добија звање дипломирани музички педагог. Тема дипломског рада из предмета методика наставе солфеђа, била је „Поређење српске у бугарске наставе солфеђа“. У анализу су били укључени српски и бугарски уџбеници за ниже разреде, који су се тада користили у музичким школама.
Каријеру наставника започиње као краткотрајна замена у ОШ „Карађорђе“, затим од 2007. до 2014. године ради као наставник музичке уметности у приватној гимназији „Милутин Миланковић“. Поред основних дужности, у поменутој гимназији организује школски бенд и певачку групу која учествује на многобројним приредбама. Од 2014. до 2023. године запослена је на месту наставника солфеђа у приватној музичкој школи „Амадеус“. Упоредо са тим пословима, хонорарно у приватним и државним вртићима држи музичке радионице за децу предшколског узраста.
Остварује индивидуални приступ сваком детету, поштује његове потребе и границе и на занимљив начин представља, понекад изузетно тешко и апстрактно, градиво солфеђа. Ради на међусобном дружењу и поштовању ђака, истиче да је педагошки посао поред образовног и васпитни, и на томе јако инсистира.
Од раног детињства пева у црквеном хору, учествује у организацији концерата духовне музике, великог мешовитог хора и дечијег хора Св. Ђакон Авакум у коме певају и њена деца.
Контакт: milicastankovic@mokranjacbg.rs
Дипломирала је на смеру Етномузикологија Факултета музичких уметности у класи проф. Димитрија Големовића и проф. Оливере Васић. Учествовала је на бројним семинарима игара у организацији проф. Оливере Васић. Учествовала је на бројним „Школама флауте“ колеге флаутисте Александра Буркерта, посматрала рад проф. Матеја Зупана са ученицима флауте. Сарађивала краће време са фрулашем Небојшом Брдарићем.
Од 2003. до 2013. године је била члан студија за духовну музику „Мелоди“ под руководством Дивне Љубојевић, потом је од 2013. до 2023. године водила парохијски хор „Сретење“ при храму „Вазнесења“ у Жаркову. Од 2015. године учествује у раду студиа глуме „Бис!“ у коме тренутно ради као инструктор Технике гласа са певањем. Основала је Удружење „Сеоска кућа“ 2013. године, Радионицу за проучавање старих вештина и знања. Реализовала је четири пројекта у оквиру рада Удружења, у периоду од 2017. до 2019. године. У плану су нови пројекти.
Ради као наставник музичке културе од 1996. до 1998. године у ОШ „Аца Милосављевић“, а од 2015. године долази на место наставника за предмет Народна игра, сада преименованог у Етнокореологија. Од 2017. године почиње да ради као наставник фруле. Наступала је на концертима студија за духовну музику „Мелоди“ као хорски и соло певач и у земљи и у иностранству. Наступала је на концертима студија глуме „Бис!“, као солиста и диригент. Учествује на значајним такмичењима и фестивалима традиционалног свирања и изводи своје ученике на исте манифестације. Освојила је 2019. године награду града Београда за избор музике за дечију представу „Код зеленог Ћошета“.
„Повезивање драмске уметности са музичким уметностима би помогло у савладавању изражајности и контакта са публиком. Такође, отвара могућности за бољу комуницију, самопосматрање и савладавање процеса разумевања и усвајања нових мисли. За јасно представљање традиционалне музике, неопходно је повезивање драмских и музичких уметности.“
Контакт: sonjasipic@mokranjacbg.rs
Након завршене средње музичке школе „Мокрањац” на два одсека, одсек за клавир у класи мр Љубинке Хаџи-Јованчић и одсек за соло певање у класи мр Мирјане Влаовић, основне студије соло певања започела је на Факултету музичке уметности у Београду у класи проф. Александре Ивановић, а магистарске студије је завршила у класи проф. Радмиле Смиљанић. Даље усавршавање на мастер и специјалистичким студијама наставила је у Немачкој на Факултету музичке уметности у Манхајму у класи професора Рудолфа Пјернаја.
Уметничка активност Тање Андријић обухвата преко 1.500 наступа остварених широм света, велики број радио и телевизијских емисија, више одржаних стручних предавања,
мајсторских семинара и учешћа у раду различитих домаћих и међународних жирија.
Своје сценско искуство остварила је улогама првог фаха у реномираним оперским кућама широм Европе, међу којима су: Staatsoper Unterden Linden у Берлину, опера Лајпциг, Salzburger Festspiele у Аустрији, Народно позориште у Београду и македонски Народни театар у Скопљу.
Најзначајније улоге у којима је наступала: Дона Ана из Моцартове опере „Дон Ђовани“, Виолета Валери из Вердијеве опере „Травијата“, Сантуца из Масканијеве опере „Кавалерија Рустикана“, Сента из Вагнерове опере „Летећи Холанђанин“, Розалинда из Штраусове оперете „Слепи миш“, Мизета из Пучинијеве опере „Боеми“, Тања Бунке и Деола из опере Луиђија Нона „Под жарким сунцем Љубави“, Лауреата из Пучинијеве опере „Ђани Скики“, Раноранко-плетисанко из Хумпердинкове опере „Ивица и Марица“, Прва Дама из Моцартове опере „Чаробна фрула“, Свештеница из Вердијеве опере„Аида“, Госпођица Жувено из опере Франческа Чилее „Адриана Лекуврер“ и многе друге.
Тања Андријић је дуго ангажована у извођењу савремене ауторске музике и концертној делатности у земљи и иностранству. Одржала је солистичке концерте са уметницима Бољшој театра, солистима Војног хора „Александров“ из Москве и солистима „Руских козака“. Наступала је у престижним концертним дворанама Пекинга, Париза, Лајпцига, Манхајма, Москве, Санкт-Петербурга, Суздаља, Темишвара, Решице, Бањалуке и многим другим.
Од 2007. године, мр Тања Андријић је запослена као наставник соло певања у МШ „Мокрањац“. Члан је Крајишке српске академије наука и уметности, Удружења музичких уметника Србије, Удружења музичких и балетских педагога Србије, оснивач је и председник удружења хор Краљица Марија.
За вишеструко уметничко деловање, Тања Андријић је награђена државним признањима „Златни беочуг“ и „Златна значка“ oд Културно-просветне заједнице Србије, добитница је ордена „У знак сећања на вишегодишња мисионарска и просветитељска залагања“ у Санкт-Петербургу.
У току школовања, Тања Андријић је освајала прве награда на републичким и међународним такмичењима соло певања: „Петар Коњовић“, „Обзорје на Тиси“ и „Никола Цвејић“. Добитница је награда Факултета музичке уметности „Анита Мезетова“ и „Студент са највишом просечном оценом“. Ученица је генерације основне школе „Краљ Петар Први” и добитница Новембарске награде Града Београда.
Тања Андријић је снимила шест музичких ЦД издања: „Звездане ноте“ за издавачку кућу ПГП- РТС; „Антологија српске соло песме – Сунце јарко“ са гитаристом Урошем Дојчиновићем у издању Maestro International; два ЦД-а са делима српских савремених аутора „Музички траг“ у издању Синфонијете Београд и „Бисери српске соло песме“ у издању Хора Краљица Марија; као и два самостална издања „Најлепше арије“ и „Suoniaeterni“.
Аутор је уџбеника и приручника за музичку културу за основну школу у издању издавачке куће DATA STATUS.
Контакт: tanjaandrijic@mokranjacbg.rs
На одсеку за Општу музичку педагогију на Факултету музичке уметности у Београду дипломирала је 1990. године, да би одмах затим уписала Академију уметности у Новом Саду у класи проф. Октава Енигарескуа, а дипломирала и магистрирала на одсеку за соло певање у класи проф. Вере Ковач Виткаи. Још у току студија дебитовала је у опери Сутон Стевана Христића у улози Кате у Српском народном позоришту у Новом Саду.
Добитник је више републичких и савезних награда, као и стипендиста Фонда Меланија Бугариновић. Након учешћа на светском певачком такмичењу „Белведере“ сарађивала је са ОРФ-ом на пројекту Хендловог Ораторијума Месија. Као једини женски солиста, изабрана је да представља нашу оперску уметност на свечаном концерту примадоне Катје Ричарели у Београду. Снимала је са Оркестром Радио Телевизије Будимпешта, а са Симфонијским оркестром РТС-а извела више јавних наступа оперског, концертног и староградског материјала који су сачувани као трајни снимци. Реситале и солистичке наступе остварила је на БЕМУС-у, БЕЛЕФ-у, НОМУСУ-у и Будва град театру. Дванаест година била је солиста у АКУД „Бранко Крсмановић“ у Београду.
Остварила је сарадњу са домаћим и страним диригентима. Поред запажених оперских улога које је остварила: Стеван Христић: „Сутон“ (мајка); Ђ. Верди: „Набуко“ (Фенена); Р. Ворд: „Вештице из Салема“ (Елизабет Проктор); Д. Чимароза: „Тајни брак“ (Фидалма); Б. Бритн: „Насиље над Лукрецијом“ (Женски хоровођа); Ђ. Росини: „Сињор Брускино“ (Маријана); В. А. Моцарт: „Једноставна превара“ (Ђиаћинта), Ж. Масне: „Вертер“ (Шарлота); П. Маскањи: „Кавалерија Рустикана“ (Сантуца, Лола); В. А. Моцарт: „Фигарова женидба“ (Керубин); Ж. Бизе: „Кармен“ (Мерцедес); Ђ. Росини: „Севиљски берберин“ (Берта); Ђ. Верди: „Травијата“ (Флора); Ђ. Пучини: „Мадам Батерфлај“ (Сузуки); Б. Сметана: „Две удовице“ (Анежка); К. Орф: „Мудрица“ (Мудрица); Ђ. Верди: „Магбет“ (дама у служби леди Магбет); В. А. Моцарт: „Тако чине све“ (Дорабела); Ж. Офенбах: „Хофманове приче“ (Никлаус); Бублил и Шенберг: „Јадници“ (Фантина); Иван Јевтић: „Мандрагола“ (Сострата); Едвард Григ: „Северна бајка“ (Анитра); Ј. Штраус: „Бечка крв“ (Грофица). Негује и концертну активност у земљи и иностранству. До сада је гостовала у Француској, Америци, Русији, Ираку, Мађарској, Италији, Аустрији, Немачкој, Кини, Хрватској, Македонији, као и многим градовима широм Србије.
У периоду од 2019. до 2020. водила је Музичко-оперски студио у Опери и театру „Мадленијанум“, где је са полазницима премијерно изведена представа „Тајни брак“ Д. Чимарозе, која била на редовном репертоару театра. Такође, ангажована је као солиста ове оперске куће и као вокални солиста РТВ Београд и Нови Сад.
Редовни је наставник соло певања у музичкој школи Мокрањац у Београду. Њени ученици су ангажовани као солисти на најбољим оперским сценама: Сава Вемић, бас (Метрополитен опера Њујорк, Нови национални театар Токио, Арена Ди Верона Италија…), Петра Радуловић, сопран (Државна опера Хановер), Ђорђе Петровић, Катарина Димитријевић (Опера и театар „Мадленијанум“). Била је члан жирија: Републичког такмичења соло певача, Међународног такмичења „Вера Ковач Виткаи“, Светског оперског такмичења „МИР“ и многих других.
Завршила је докторске студије на Факултету музичке уметности у Београду, на одсеку за Извођачке уметности, у класи проф. емеритуса Бисерке Цвејић. Члан је УМУС-а.
Kонтакт: tanjaobrenovic@mokranjacbg.rs
Основне студије соло певања завршила је 2003. године на Факултету музичке уметности у Београду у класи Бисерке Цвејић као један од 500 најбољих студената универзитета Републике Србије и стипендиста амбасаде Краљевине Норвешке у Београду.
Магистарске оперске студије завршава 2005. године на Краљевској музичкој академији у Лондону у класи Елизабет Ричи и Ингрид Сурџнор, као пуни стипендиста Краљевске музичке академије и носилац Коблер награде. Такође је била носилац стипендије из фонда „Џозефин Бејкер“ и дипломе DipRAM додељене за изузетан завршни насуп.
Усавршавала се на мастеркласовима реномираних уметника, као што су Криста Лудвиг, Барбара Бони, Ен Мареј, Том Краус, Денис О’Нил, Ана Луиса Чова и др.
На Великој сцени Опере Народног позоришта у Београду дебитовала је 2001. године у опери Пјетра Маскањија „Кавалерија рустикана“. Од 2003. године наступала је као концертни и оперски солиста у Великој Британији, Француској и Шпанији. Сарађивала је са реномираним уметницима попут диригената Сир Колина Дејвиса, Мартина Андеа, Карла Риција, Ђулијана Кереле, Кристобала Солера и режисера Џона Коплија, Иана Џаџа, Иана Ратерфорда, Ђанпаола Зенара и др.
Године 2005. је представљала Србију и Црну Гору на једном од највећих светских оперских конкурса, BBC Cardiff Singer of the World у Велсу, Великој Британији.
Вокалном педагогијом бави се од 2008. године. Од 2009. ради у МШ „Мокрањац“ где је од 2014/15. до 2016/17. школске године била руководилац стручног већа за соло певање.
Била је члан жирија на 19. међународном такмичењу соло певача „Лазар Јовановић“ (2022), такмичењу соло певача „Српска соло песма“ (2023, 2018), 21. Републичком такмичењу ученика и студената соло певања УМБПС (2016) и председник жирија на отвореном такмичењу меморијал Душан Протић (2024, 2022, 2020, 2019, 2017).
Њени ученици остварили су запажене резултате на домаћим и међународним такмичењеима са око 250 освојених награда, од чега 115 првих, 16 лауреата и 11 специјалних награда:
– Награда за најперспективнији женски глас (2023, Тамара Мирковић) – такмичење младих соло певача „Вокална рапсодија“;
– Награде AV TEAM продукције (2021, Лазар Парежанин, 2020, Константин Костић), награда опере и театра Мадленианум и награда Културног елемента (2019, Константин Костић), награде Опероза оперске академије и фестивала (2019, 2016, Јана Цветковић) – међународно такмичење „Лазар Јовановић“;
– Награде за најперспективнији мушки глас и најперспективнијег баритона (2020, 2019, 2018, Лазар Парежанин) – међународна такмичења „Никола Цвејић“ и „Вера Ковач Виткаи“;
– Награда за најбоље изведену композицију српског композитора (2019, Немања Црнатовић) – такмичење „Српска соло песма“.
Даље студије соло певања њени ученици су наставили на Универзитету музичких и сценских уметности у Бечу (MDW), Приватном универзитету музичких и сценских уметности града Беча (MUK), Универзитету Ченгдуа у Кини, Конзерваторијуму Рихард Вагнер у Бечу, Факултету музичке уметности у Скопљу, Музичкој академији у Сарајеву.
Била је стручни сарадник у раду на збирци за глас и клавир „Бисери српске уметничке соло песме“, издате 2021. године.
Крајем 2019. године ангажована је као стручни сарадник Завода за унапређење образовања и васпитања на реализацији програма од националног значаја у изради реформе Наставног плана и програма за предмете соло певање и читање с листа за соло певаче.
Матија Ранковић је на позицији наставника трубе у МШ „Мокрањац“ од септембра 2023. године. Рођен је у Чачку, где је стекао основно и средње образовање у музичкој школи „Др Војислав Вучковић“. Студије је завршио на Музичкој академији Универзитета у Београду у класи професора трубе Младена Ђорђевића. Стални је члан Симфонијског оркестра Радио Телевизије Србије, а такође наступа и са Симфонијским оркестром Народног позоришта и позоришта Мадленијанум.
С обзиром на то да потиче из музичке породице, Матија се од раног детињства бави трубом, која је од хобија постала начин живота. Током школовања похађао је више мастер класова, a издвојио би оне који су одржали професор Младен Ђорђевић и цењени трубачки солиста Паћо Флорес.
Верује да је за његову мотивацију и напредак било корисно учешће на бројним такмичењима у детињству, где је имао прилику да се упозна, дружи и размени знање и вештину свирања трубе са вршњацима. То је допринело његовом осећају сигурности, те се и касније, током година студија, такмичио и освајао различита признања. Издвојио би прву награду – лауреат, на међународном БРАС такмичењу у Панчеву 2019. године, прву награду на меморијалном такмичењу „Миле Пауновић“ у Неготину 2019. године, као и прву награду на републичком такмичењу „Даворин Јенко“, у Београду 2021. године.
Сматра да је квалитетан педагошки приступ веома важан када су у питању развој интересовања за инструмент и први музички кораци код деце. Захвалан својим наставницима који су га, најпре у основној, а касније и у средњој музичкој школи, подстакли да се професионално бави свирањем трубе, и сам је пожелео да постане наставник који ће инспирисати, охрабривати и професионално усмеравати нове генерације. Код деце је најважније, кроз забаву, развити заинтересованост, која ће касније постати љубав и одговорност према уметности и музичком инструменту, а код оних најупорнијих и животни позив.
Контакт: matijarankovic@mokranjacbg.rs
Основну и средњу музичку школу завршио је у Београду. Основне студије завршио је на универзитету DеPаuw (Green Castle, Indiana, USA) у класи професора James-а Beckel-a.
Mастер академске студије II степена завршио је у класи професора Александра Бенчића нa Фaкултету музичке уметности у Београду.
Похађао је стручна усавршавања код професора Peter Ellefson, Orcenith Smith, David Taylor, Jurgen Vanrejin, Branimir Slokar, David Brutti, Per Brevig и других.
Редовно похађа семинаре и стручна усавршавања из области педагогије како би усавршио своју педагошку праксу и методологију рада.
Године 2014. почиње са радом у музичким школама у Београду као наставник тромбона. Упоредо сарађује са оркестром Београдске филхармоније, Симфонијским оркестром РТС-а, Народним позориштем, Позориштем на Теразијама и активно наступа са различитим поп-рок бендовима.
Члан је Belgrade Сornet and Sackbut Ensemble, као и ансамбла Renesans са којима изводи музику средњег века, ренесансе и барока на барокном тромбону – сегбату.
До сада је наступао на свим већим фестивалима и концертним дворанама у Србији и Европи.
Сматра да ће процес учења и разумевања музике постати моћнији и ефикаснији ако ученици знају зашто уче одређене информације, концепте и категорије, вештине и принципе у музичком образовању.
Ученици показују веће интересовање, жељу за радом и вежбом када је учење конструктивно, када су ученици свесни личног приступа учењу и конкретних добрих страна учења и практиковања музике.
У индивидуалној настави, каква је инструментална, професор је у могућности да ученицима пружи простор и време према индивидуалним потребама, а у складу са профилом ученика.
У досадашњем раду са својим ученицима може се похвалити великим бројем освојених награда на Републичком, као и на међународним такмичењима.
Био је члан жирија на Републичком такмичењу у Београду. Такође, знатан број његових ученика је наставио даље школовање на Музичкој академији у Београду, као и другим академијама (Сингапур, Берлин).
Контакт: nikolapetrovic@mokranjacbg.rs
Почео је да учи класичну гитару са девет година у музичкој школи у Суботици, а средњу школу похађао је у музичкој школи ,,Исидор Бајић“ у Новом Саду у класи професора Рашка Радовића.
Основне и мастер студије завршио је на Факултету музичке уметности у Београду у класи професорке Вере Огризовић, а након тога се дошколовао у Немачкој, где је на факултету ,,Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst“ у Штутгарту завршио мастер студије у класи професора Тилмана Рајнбека. Осим класичне гитаре, студирао је и камерну музику.
За време студија радио је истовремено у државним школама:,,Musik schule Böblingen“, ,,Musik schule Fellbach“ и ,,Musik schule Unteres Remstal“.
Наступао је као солиста на ,,SICG” фестивалу у Штутгарту, Војвођанском фестивалу гитаре у Новом Саду и као члан у камерним ансамблима на пројектима ,,Wege in die Gegenwart“ у Немачкој.
Као најуспешнији наставник на такмичењу „17. Vojvodina Guitar Fest“, са три освојене прве награде, добитник је признања „ANNA-MARGARETHE VUČAK“.
Четири пута је био стипендиста Фонда за младе таленте Републике Србије по Конкурсу за стипендирање најбољих студената студија другог и трећег степена на универзитетима земаља чланица Европске уније на водећим светским универзитетима. Такође је у Немачкој био стипендиста фондације „Yehudi Menuhin“, која му је финансирала концерте.
На престижном такмичењу „Hannabach“ у Аугсбургу 2018. године осваја трећу награду.
Члан је Београдског гитарског друштва које се активно бави организовањем концерата класичне гитаре.
Контакт: markosaric@mokranjacbg.rs
Oсновно музичко образовање стиче у МШ Коста Манојловић у Смедереву у класи наставника Ј. Милошевића. Школовање наставља у СМШ Јосип Славенски у Београду, у класи наставника Д. Карајића. Активно учи и усавршава се и код проф. А. Хаџи-Ђорђевићем. Дипломирала је на ФМУ у Београду 2009. године у класи ред. проф. Вере Огризовић. Школске 2008/09. примљена је на мастер студије на Академији гитаре Франциско Тарега Порденоне (Италија). Године 2012. завршила је специјалистичке – академске студије другог степена, на студијском програму извођачке уметности (просечна оцена 9.50), на ФМУ у Београду у класи ред. проф. Вере Огризовић и стекла звање специјалиста музички уметник.
Освојила је више признања и награда на домаћим и иностраним такмичењима. Активни учесник семинара и мастеркласова код еминентних професора гитаре (E. Карамазов, M. Фери, A. Талини, M. Мела, Р. Фабри, Р. Микели, П. Маркез).
Одржала је низ јавних наступа у земљи и иностранству као солиста и као члан камерног састава (Студентски Културни Центар, Галерија САНУ, Атријум Народног Музеја, Музеј Народног позоришта, Галерија Задужбине Илије M. Коларца – Београд, ЦНП Подгорица, Додест галерија – Подгорица, Котор Арт Фестивал, Галерија Савремене уметности – Бања Лука). Радила је на пројекту Тајанствене гитаре за уметнички павиљон Цвијета Зузорић у Београду. Активни члан камерног састава NACOUSTIC дуо ( виолина – Нада Иванежа).
Као представник гитарске школе Републике Србије наступала је и отворила Фестивал гитаре Крас у Словенији, изводећи европску премијеру Тритико, дело италијанског аутора М. Д. Бијазија. Као наставник гитаре радила је у ОМШ на Цетињу (2006 – 2008), ОМШ у Тивту (2007 – 2009), СМШ Вида Матјан у Котору (2007 – 2009) и СМШ Коста Манојловић у Смедереву (2009 – 2012).
Наставник – предавач и члан жирија на Републичком такмичењу музичких школа Црне Горе у Котору за дисциплине: соло гитара и камерна музика, Фестивал гитаре (Црна Гора), Отворени Фестивал Гитаре (Србија), Фестивал музичких и балетских школа Србије, Међународни конкурс класичне гитаре Академија Марин Големинов (Ћустендил, Бугарска), Фестивал гитаре Pannonia Fest, онлајн такмичење гитаре Гитар Салон. Активни наставник предавач на зимским и летњим камповима класичне гитаре (Бања Ковиљача, Златар, Суботица). Гост наставник у СМШ Нови Пазар (2013 – 2016). Организатор такмичења, мајсторских радионица и активни учесник Гитар Арт Фестивала. Од 2012. године ради као наставник гитаре и координатор за наставу гитаре у МШ Мокрањац у Београду. Године 2023. на предлог директора школе М. Трајковића и иницијативу других колега формира и води оркестар гитаре који чине ученици основне музичке школе Мокрањац. Носилац је признања за педагошки рад и успех ученика на 21. Међународном фестивалу ШОМО Петар Стојановић, Уб.
Њени ученици у дисциплинама соло гитара и камерна музика су лауреати и носиоци награда на престижним домаћим и иностраним такмичењима и фестивалима. У досадашњој педагошкој каријери са ученицима освојила је више лауреата на такмичењима првог и другог ранга, три златне медаље на Републичком такмичењу Црне Горе у Котору, више од 40 првих награда на домаћим и међународним такмичењима и фестивалима, 15 других награда и 8 трећих награда.
Музичар и извођач. Завршила сам ФМУ у Београду , усавршавала сам се у Италији . Стекла сам звање дипломирани музички извођач и специјалиста музичке уметности. Педагошким радом бавим се од студентских дана и моје прве генерације ученика су сада успешне колеге које су завршиле студије у земљи и иностранству. Осим извођења класичне музике и свирања гитаре, што је моја прва и највећа љубав, велико интересовање и задовољство имам док радим са малим уметницама . Иако предајем и у средњој и у основној музичкој школи, акценат бих ставила на рад са децом узраста од 6 до 10 година – они су највећа инспирација и потпуни педагошки доживљај. Посебан успех као педагог доживљавам је када ученику отворим врата уметности, када га научим основе свирања на инструменту, исто тако посматрање учениковог одушевљења када уплови у свет музике, повеже се са инструментом и осети љубав према музици.
Основно музичкко образовање завршио је у МШ „Ватрослав Лисински“ у Београду, а средње музичко образовање стекао је у МШ „Мокрањац“, такође у Београду, прво у класи наставника Реље Ћетковића, а затим код наставника Стевана Бешевића. Дипломирао је на ФМУ у Београду у класи професорке Франсоаз Јаковчић. Током студија, усавршавао се на мајсторским курсевима код професора Мајкла Флексмана, Екарта Рунгеа и чланова „Артемис“ квартета.
Своје прво оркестарско искуство стицао је још у средњој школи као члан Филхармоније младих „Борислав Пашчан“, где је био вођа секције виолончела, затим и као хонорарни члан Београдске филхармоније, али и осталих оркестара у Србији. Као студент, био је један од оснивача и члан „Београдског Академског триа“, у чијем је саставу наступао на бројним концертима и такмичењима у Србији, Италији, Аустрији, Немачкој. Са својим триом, али и као солиста, стиче афирмацију у земљи и иностранству освајајући награде и признања.
У музичкој школи „Мокрањац“, ради од 2008. године, прво као помоћник директора и наставник камерне музике до 2017. године, а затим и као наставник виолончела. Поред тога, држи и мајсторске курсеве и радионице у земљи и иностранству, зимску школу виолончела „Guarneri fest“ у Бањи Ковиљачи. Учествује у раду бројних жирија на домаћим и међународним такмичењима. Године 2017. изабран је на конкурсу Министарства просвете, науке и технолошког развоја за саветника-спољног сарадника при Школској управи Београд и ту функцију успешно и данас обавља.
Професионално се и данас усавршава и изучава нове методе наставе и учења виолончела јер жели још више да приближи овај диван инструмент будућим генерацијама. Осмех ученика му је највећа мотивација и награда.
Дипломирао је виолину на Музичкој академији у Прагу, у класи професора Ј. Томашека, једног од водећих чешких виолиниста и педагога.
Ученици из класе професора В. Васиљевића одликују се изражајном интерпретацијом и високим техничким нивоом извођења. Лауреати су многобројних републичких и међународних такмичења виолиниста у земљи и иностранству (РТ, Фестивал ЗМБШС, такмичење гудача у Нишу, Стрингфест, „Златне степенице“, „Таленти Европе“, „Премио кливис“, „Александар Глазунов“, „Ј. Мицка“, „Јарослав Коцијан“ и тако даље). Такође, остварили су велики број концерата у оквиру школе и редовно наступају на реситалима у еминентним концертним салама; као солисти са различитим камерним и симфонијским оркестрима (гудачки оркестар ОМШ „Мали гудачи“, камерни и симфонијски оркестар МШ „Мокрањац“, Уметнички ансамбл Дома војске, симфонијски оркестар РТС-а, симфонијски оркестар председника Руске Федерације у Кремљу). Добитници су највећих школских признања за најбоље ученике гудачког одсека МШ „Мокрањац“, као и стипендија за посебно надарене ученике Министарства просвете. Једно време је водио и гудачки оркестар ОМШ „Мали гудачи“ са којима је имао пуно успеха.
На позив ЗУОВ-а 2018. године узео је учешће у раду на реформи програма и наставе виолине.
Учествовао је у раду жирија РТ, Меморијала „Коста Манојловић“, међународног такмичења „Бинички“, међународног такмичења гудача „Златне степенице“ итд.
Један је од оснивача, организатора и директор фестивала „Радост музицирања“, које, осим такмичарског дела и рада ученика са професорима ФМУ, негује и сећање на истакнуте наставнике школе.
Упоредо са педагошким радом, води богату каријеру камерног музичара. Био је стални члан камерних гудачких оркестара „Солисти ди Прага“ и „Комнениус оркестра“ из Прага, затим б.г.о. „Душан Сковран“ и симфонијског оркестра „Камерата Сербика“. Тренутно је ангажован као дугогодишњи члан „Краљевских гудача Светог Ђорђа“ где је једно време деловао као концертмајстор и солиста. Године 2010. је као члан квинтета овог ансамбла наступио на 42. БЕМУС-у. Стални је члан Београдског гудачког квартета. Са овим ансамблима остварио је велики број наступа широког репертоара, који обухвата све музичке епохе на концертима и музичким фестивалима широм Европе (Србија, Хрватска, Мађарска, Аустрија, Чешка, Италија, Норвешка, Немачка, Француска, Кипар итд.), као и снимака за радио и телевизију. Такође, био је део нестандардног трија „Аперто“ (клавир, виолина и обоа) и гудачког квартета „Мокрањац“ који су чинили професори школе. Квартет „Мокрањац“ је добитник плакете „Мокрањчеви дани“ за концерт одржан на истоименом фестивалу 2012. године.
Добитник је више признања и похвала са разних такмичења. Треба издвојити награду међународног такмичења виолиниста „Ј. Мицка“ у Прагу за професионални допринос такмичењу. Затим, похвалу за резултате ученика на међународном такмичењу виолиниста „Јарослав Коцијан“.
Добитник је награда за педагошки рад „Удружења музичких и балетских педагога Србије“ за једногодишње резултате и „Заједнице музичких и балетских школа Србије“ за вишегодишње свестрано деловање у образовању младих талената.
Милица Крнета је рођена у Београду, 1976. године.
Академију уметности у Новом Саду завршила је у класи проф. Дејана Михаиловића 2000. године.
Током школовања (МШ „Петар Коњовић“ у класи наставника В. Пантелића, под диригентском палицом маестра З. Андрића, у улози солисте и концертмајстора), снима са оркестром школе плочу (ПГП РТС) на којој су забележени концерти А. Вивалдија (Концерт за виолину и оркестар у Ге-Дуру и Концерт за две виолине и оркестар у а-молу, са колегом Н. Милановићем) Ф. Шуберт: Миса Ге-Дур, за солисте, хор и оркестар.
Следе гостовања на француској националној телевизији, Фестивалу у Авру (Le Havre) и катедрали Notre Damе у Паризу.
Средњу музичку школу „Др Војислав Вучковић“ у Београду, завршава у класи наставника Биљане Јакшић-Николић, где се даље усавршава наступајући на концертима, такмичењима, као солиста и извоћач камерне музике.
Полазник је мајсторских и педагошких гудачких курсева: проф. Д. Михаиловић, проф. Ј. Максимовић, проф. Е. Камиларов, проф. М. Јашвили, проф. У. Пешић, проф. Нино Мирковић, проф. Нина Николов и др.
Сарађивала је са уметницима: маестро Младен Јагушт, проф. Даринка Матић-Маровић, маестро Д. Савић, проф. А. Павловић, проф. О. Недељковић, проф. Маја Јокановић, проф. Д. Млађеновић, проф. Горан Кентера, проф. М. Будински, проф. М. Јосифоски, Немања Радуловић, проф. Владимир Огарков, проф. Светлана Богино, проф. Истра Печвари, проф. Зарифа Али-Заде.
У годинама које следе, члан је многих камерних ансамбала и оркестара (Интерпретативни студио виолине – проф. Д. Михаиловић, „Корнелије“, „Прокласика“, ФМ „Б.Пашћан“, „Војвођанска филхармонија младих“. Педагогијом се бави од 2000. године, изван оквира школе помаже рад стручних жирија, организацију и реализацију концерата и такмичења. Њени ученици остварују запажене резултате на такмичењима и конкурсима.
Награђена је за допринос у раду Удружења балетских и музичких педагога Србије.
У педагошком раду руководи се интересом ученика, упознајући га поступно са инструментом, водећи рачуна о приступу сваком детету, негујући и откривајући
учеников сензибилитет, развијајући имагинацију и перцепцију детета у чудесном свету музике и звуком виолине у њему.
Контакт: milicakrneta@mokranjacbg.rs
Од школске 2022/ 23. председник стручног већа за гудачке инструменте и камерну музику
Основну и средњу музичку школу „Коста Манојловић“ завршила је 1997. године у класи наставника Веније Жарковић. Школовање је наставила на Академији уметности у Новом Саду, у класи професорке Ирине Јашвили и професора Ненада Врбашког, у чијој класи је и дипломирала 2002. године.
Током школовања је била члан многих камерних ансамбала са којима је наступала у Београду (Римска дворана, Дворана културног центра и Атријум Народног музеја) и Новом Саду (Градска кућа и Музеј града). Од 2002. до 2006. била је члан Земунског камерног оркестра.
У музичкој школи „Мокрањац“ је запослена од 2003. године. Ученици из класе су освајали награде на многим такмичењима, као што су: Републичко такмичење, Стринг фест, Млади виртуоз, Меморијал „Душан Протић“, „Мини Паганини“, такмичење „Бинички“. Као солисти, ученици су наступали на многим концертима у школи и ван ње: у Етнографском музеју, Атријуму Народног музеја, Дворани кулурног центра, Дому Војске Србије и Коларчевом народном универзитету и успешно настављали школовање у земљи и иностранству. Активно учествује на концертима професора као члан камерног дуа (виолина и гитара) и гудачког квартета.
Члан је удружења „Мокрањац“ у чијем раду активно учествује, похађа бројне семинаре и стручне скупове у циљу континуираног професионалног усавршавања и унапређења квалитета наставе.
У свом педагошком раду, труди се да наставу прилагоди интересовањима ученика. С обзиром на то да је у музичким школама настава инструмента индивидуална, то омогућава да, у оквиру плана и програма, ученици уче својим темпом, према индивидуалним способностима, могућностима и карактеристикама своје личности. Посебну пажњу посвећује даровитој деци, која додатну мотивацију добијају учешћем на такмичењима и освајањем награда. Однос са ученицима заснива на уважавању и поверењу, што ствара атмосферу пријатељства и узајамног поштовања. Сматра да је улога наставника да подстиче ученике да негују своје, не само музичке, потенцијале и одрасту у добронамерне људе и остварене личности.
Контакт: nadaivaneza@mokranjacbg.rs
Рођена је у Београду 1983. године. Завршила је основну школу Ћирило и Методије, као и музичку школу Мокрањац (основно музичко образовање, одсек за клавир у класи Радојке Јовичић). Прве три године гимназије је завршила у Београду – Шеста београдска гимназија, а четврту годину у САД-у, Marshall High School, IL.
Дипломирала је на Филолошком факултету Универзитета у Београду на Катедри за српску књижевност и језик (дипломски рад на тему Стилски слојеви у Причи о селу Врачима и Сими Ступици Илије Вукићевића) и стекла звање професора српског језика и књижевности. Потом на истом факултету уписује мастер студије и стиче звање мастер професора књижевности (радови на теме: Лик тврдице код Плаута, Марина Држића и Молијера (из области дубровачке књижевности) и Стилски слојеви у бугарштицама (из области народне књижевности)).
Радила је у основним школама: Бора Станковић, Стеван Дукић и Ћирило и Методије; у средњим школама: медицинска школа Надежда Петровић, Угоститељско-туристичка школа, Седма београдска гимназија (као наставник уметности и дизајна), Доситеј и у интернационалној школи Prima International као наставник српског језика за странце. Поред рада у школама, радила је у Дечјем културном центру у Београду и као лектор на књигама из области Схема терапије, у АХА магазину и на неким самиздат издањима.
У МШ Мокрањац је запослена од 2021. године као наставник српског језика и књижевности, грађанског васпитања и као шеф Стручног већа општеобразовне наставе.
Контакт: marijavorkapic@mokranjacbg.rs
Рођена је у Краљеву, где је завршила основну школу и гимназију. На Катедру за италијанистику Филолошког факултета у Београду уписала се 1996. године, где је и дипломирала 2001. године са просечном оценом 9,22. У току студија је била стипендиста италијанске владе, а 1999. године успешно је завршила курс италијанског језика и књижевности у Фиренци. Наредне године је добила стипендију Краљевске норвешке амбасаде у Београду ушавши у круг од најбољих 1000 студената Универзитета Републике Србије.
Од децембра 2002. године је запослена у музичкој школи Мoкрањац, а од 2011. и у Трећој београдској гимназији.
Осим рада у школи, активан је члан Друштва за стране језике и књижевности Србије, стални је сарадник Завода за унапређивање образовања и васпитања, као и Завода за вредновање квалитета образовања и васпитања. Учествовала је у писању програма за наставу италијанског језика, у рецензирању бројних уџбеничких комплета, у припреми тестова и реализацији пријемних испита за билингвална одељења као и у Пројекту државне матуре.
У више од 20 година дугом професионалном сазревању, похађала је многе курсеве, семинаре и вебинаре за усавршавање наставника, како на пољу уже струке тако и на пољу унапређивања наставе, а један од резултата овог вида ангажовања јесте израда дигиталног часописа на италијанском језику који је од стране Завода за унапређивање образовања и васпитања добио изузетне оцене и унет је у базу изабраних радова на конкурсу Сазнали на семинару, применили у пракси.
Рад у музичкој школи и специфичне потребе наших ученика пробудили су у њој интересовање ка изучавању архаичних текстова оперских арија и текстова старих мајстора на којима интензивно ради. Оперска музика, а и музика уопште неодвојиви су од италијанског језика а потврда тога је и чињеница да се италијанска опера однедавно нашла на листи културне баштине Уједињених нација.
Како педагошки рад сматра изузетно важним и одговорним, мишљења је да рад у школи, не само у последње време – током и након пандемије – већ уопште говорећи, изискује од наставника стално учење и усавршавање не само на пољу струке већ и на пољу дигиталних компетенција, савремених дидактичких метода, нових начина учења. Поборник је целоживотног учења и заступник става да школски систем и савремена настава морају да прате шире друштвене промене али не у смислу прилагођавања трендовима већ у смислу модернизације наставе и приближавања начина рада новим генерацијама.
Контакт професора: jelenagavrovic@mokranjacbg.rs
Основну и средњу музичку школу је завршила у музичкој школи „Мокрањац“ у класи наставника Бојане Ђајић. Упоредо са тим, завршила је огледну основну школу „Владислав Рибникар“ , као и VIII београдску гимназију. Факултет музичке уметности је студирала и завршила у класи проф. Зорице Димитријевић Стошић на одсеку за клавир. У исто време је студирала и на Филолошком факултету на Катедри за романистику. Године 1991. је похађала летњи курс код проф. Насеткина у Котору.
Од 1993. ради у музичкој школи „Мокрањац“ као наставник клавира.Током 1994. је радила као спољна музичка сарадница у РТС-у. Године 2003. је била главна организаторка Првог пијанистичког такмичења „Исак Албениз“ под покровитељством шпанске амбасаде у Београду и у сарадњи са музичком школом „Мокрањац“. Од 2003. до 2004. је радила као спољна музичка сарадница у Институту Сервантес у Београду. Године 2010. је била музичка организаторка концерта поводом преузимања Шпаније председавањем Европском унијом одржаног у Коларчевој задужбини.
Основна музичка школа омогућава да се деца упознају са музичком уметношћу, као и са инстументом. Већина деце ту завршава музичко образовање, па би акценат требало ставити на развијање љубави према музици, као и на њеном разумевању. Та деца представљају будућу публику. Средњу музичку школу похађају углавном будући професионални музичари. Захтеви у музичком смислу постају већи. Поред тога,треба обратити пажњу на лични развој детета, а посебно испратити психички развој који је у овом периоду и времену велики изазов.
Њени ученици су освајали награде на бројним такмичењима, како у земљи тако и у иностранству.
Контакт: aleksandrastrikovic@mokranjacbg.rs
Завршио сам основне студије на Факултету политичких наука у Београду. Постдипломске студије сам завршио на Филозофском факултету у Нишу. На Филозофском факултету у Нишу сам одбранио магистарски рад из области социологије и стекао диплому магистра социолошких наука. Похађао сам бројне семинаре из предмета социологија и грађанско васпитање. У просвети радим 22 године, а положио сам стручни државни испит пред одговарајућом комисијом.
Сматрам да млади музичари треба да прихвате социологију, тако да им она помогне током личног и професионалног живота. Битно је да сами анализирају и предвиде могуће ситуације и последице у друштву. Неопходно је да изграде сопствени став о одређеној политичкој ситуацији. Битно је да млади уметници прате догађаје у друштву. Неопходно је да поштују и уважавају и друге професије. Важно је да прате и анализирају и друге гране уметности, поред музичке уметности. Мислим да музика и друге гране уметности треба да буду саставни део стила живота.
контакт: aleksandarbastajic@mokranjacbg.rs
Јелена Капор је рођена у Београду, где је завршила музичку школу „Др Војислав Вучковић“ у класи наставника Јелице Владиковић.
Са шеснаест година уписује Бугарски државни конзерваторијум у Софији и 1989. године дипломира са највишом оценом у класи професора Константина Ганева и професорке Марине Капацинске.
Магистарске студије клавира завршава у Сједињеним Америчким Државама (Cleveland Institute of Music, Охајо). Као добитник стипендије Кливлендског музичког института из области корепетиције, ради као клавирски сарадник са студентима гудачког одсека на припреми испитних програма и учествује на концертима и мајсторским курсевима.
По завршетку студија, три године борави у Риму (Италија), где се активно бави корепетицијом.
У педагошком раду ставља акценат на свеобухватaн приступ музици, што подразумева нераздвојну целину клавирске (оркестарске) и солистичке деонице.
Током своје професионалне делатности у музичкој школи „Мокрањац“, учествовала је са ученицима на многобројним концертима, фестивалима, смотрама, мајсторским курсевима и такмичењима, како националног тако и међународног карактера.
Добитник је бројних награда на републичким и савезним такмичењима. Године 1990. добитник је друге награде на интернационалном пијанистичком такмичењу Roma 1990 (Рим, Италија).
Оснивач је Фондације „Момо Капор“, која се бави очувањем и неговањем ликовне и литерарне заоставштине Моме Капора. Фондација је учествовала у организацији првог научног скупа посвећеног делу Моме Капора, као и у реализацији нових издања неких од његових најважнијих дела на српском и италијанском језику.
контакт: jelenakapor@mokranjacbg.rs
Рођена је у Београду. Студирала је на Филолошком факултету у Београду, на Катедри за енглески језик и књижевност. На истом факултету, након четири године, дипломирала је и стекла звање професора енглеског језика и књижевности. Поред енглеског, као други страни језик завршила је француски. Након дипломирања, наставила је постдипломске студије на Филолошком факултету у Београду, на смеру – наука о језику.
Током школовања и касније, више пута је боравила у Енглеској, где је похађала школе енглеског језика у Оксфорду и Лондону.
Има дугогодишње педагошко искуство – на почетку каријере радила је у основним школама и гимназијама, као и у МШ „Славенски“. У МШ „Мокрањац“ у Београду је стално запослена као наставник енглеског језика од 2000. године. Такође, ради и у СМШ „Лисински“. Године 2002. положила је стручни испит за професора енглеског језика и књижевности са одличном оценом. Велики број ученика из „Мокрањца“ наставља своје школовање на факултетима широм света, где студирају на енглеском језику.
Члан је ЕЛТА-е, међународног удружења професора енглеског језика, у чијој организацији похађа семинаре за стручно усавршавање. Учествује и на многим акредитованим семинарима које организује Министарство просвете.
Поседује бројне сертификате са семинара и вебинара за професоре енглеског језика у оквиру међународне организације Cambridge University Press-a.
Контакт: natasamiskovic@mokranjacbg.rs
Дипломирала је на Филолошком факултету Универзитета у Београду на Катедри за француски језик и књижевност. Године 1998/99. похађала је курс француског језика и цивилизације (највиши ниво) на Универзитету Сорбона у Паризу. Стекла је звање научног и стручног преводиоца за француски језик, 2000. године у Школи за научне и стручне преводиоце. Има вишегодишње искуство у настави францускoг језика. У периоду од 2003. до 2007. године радила је као професор француског језика у интернационалним школама Prima, Logos и Chartwell у Београду. Од 2004. године ради као професор француског језика у музичким школама „Мокрањац“ и „Јосип Славенски“, а од 2008. године као наставник француског језика на факултету Фефа. Редовно похађа семинаре за усавршавање професора француског језика у организацији Француског института и Министарства образовања Србије. Као стипендиста француске владе, присуствовала је 2006. године једномесечном усавршавању у Центру за стручно усавршавање Cavilam-Vichy-Alliance Française у Француској. Аутор је радова из области методике француског језика објављених у научним и стручним часописима. У настави користи савремене методе комбинујући комуникативне, језичке и културолошке компоненте. Оваквим приступом подстиче радозналост, развој креативности, интеракцију међу ученицима и њихово енергичније укључивање у активности на часу.
У слободно време ужива у књижевности, филму, позоришту и шетњама у природи.
контакт: mirapopin@mokranjacbg.rs
2008. – Докторирао на Факултету за физичку културу у Београду.
2002. – Магистрирао на Факултету за физичку културу у Београду.
1986. – Диломирао на Факултету за физичку културу у Београду, први у генерацији.
1981. – Матурирао у Првој земунској гимназији.
1977. – Завршио основну школу „Лазар Саватић“ у Земуну.
2015. – Стручни сарадник у спортском центру „SMS Fitness“ у Панчеву.
2014. – Оснивач и координатор „Београдског центра за корекцију деформитета кичме“.
2013. – Оснивач и координатор школе спорта „Црвена Звезда“.
2010. – Члан стручног тима у пројекту „Примена образовних стандарда за крај основнoг образовања за предмет Физичко васпитање“.
2007. – Члан стручног тима у пројекту „Развијање стандарда за крај основнoг образовања за предмет Физичко васпитање“.
2006. – Наставник физичког васпитања у музичкој школи „Лисински“.
2005. – Наставник физичког васпитања у економској школи „Др Коста Цукић“.
2005. – Заменик начелника Соколског савеза Београда.
2005. – Организује и води кинези терапију у СЦ „Интеграл“.
2003. – Начелник Соколског друштва Земун.
2003. – Наставник физичког васпитања у музичкој школи „Мокрањац“.
1995. – Наставник физичког васпитања у основној школи „Карађорђе“ из Јакова.
1993. – Оснивач и тренер одбојкашког клуба „Академац“.
1993. – Предавач физичког васпитања на Војној академији.
1988. – Предавач у Центру Високих војних школа у области физичког васпитања.
1987. – Педагог за физичко васпитање у дечијим вртићима у Земуну.
1987. – Наставник физичког васпитања студентима Пољопривредног факултета.
1985. – Тренер женске екипе ОК „Младост“ из Земуна.
Настава физичког васпитања треба да код ученика равије навику за физичким вежбањем током целог живота. Филозофија рада се заснива на том основу.
Успоставити такав однос са ученицима на часовима и ван њих како би се спровео основни циљ предмета физичко васпитање.
Предавaо информатику на постдипломским студијама на Факултету спорта и физичког васпитања.
Аутор више софтвера, међу којима је софтвер „Телегин“.
Био је првак Србије у скијању на води.
Наступао као одбојкаш у клубовима „Младост“ и „Обилић“ и играо у свим лигама од Прве савезне до Београдске зоне током каријере.
Бављење информатиком – познавање основа следећих програмских језика: HTML, CSS, Javascript, PHP, SQL, Java, VisualBasic 6.0, Pyton, nodeJs.
имејл адреса: zorangortnar@mokranjacbg.rs
– Диломирао је на Факултету за физичку културу у Београду, први у генерацији, 1986.године
Магистрирао и докторирао на Факултету за физичку културу у Београду
ПРОФЕСИОНАЛНО ИСКУСТВО:
– стручни сарадник у спортском центру „SMS FItness“ у Панчеву
– оснивач и координатор „Београдског центра за корекцију деформитета кичме“
– оснивач и координатор Школе спорта „Црвена Звезда“
– члан стручног тима у пројекту „Примена образовних стандарда за крај основног образовања за предмет Физичко васпитање“.
– члан стручног тима у пројекту „Развијање стандарда за крај основонг образовања за предмет физичко васпитање“.
– професор физичког васпитања у музичкој школи „Лисински“
– професор физичког васпитања у економској школи „Др. Коста Цукић“
– заменик начелника Соколског савеза Београда и
све Олимпијског комитета Србије и Црне Горе.
. – Организује и води кинезитерапију у СЦ „Интеграл“.
– начелник Соколског друштва Земун.
– професор физичког васпитања у музичкој школи „Мокрањац“
– спортски директор у одбојкашком клубу „Младост“ из Земуна.
– професор физичког васпитања у основној школи „Карађорде“ из Јакова.
– спортски директор у одбојкашком клубу „Младост“ из Земуна.
– оснивач и тренер одбојкашког клуба „Академац“
– предавач физичког васпитања на Војној Академији
– предавач у Центру Високих војних школа у области физичког васпитања.
– педагог за физичко васпитање у дечијим вртићима у Земуну.
– професор физичког васпитања студентима пољопривредног факултета
– тренер женске екипе ОК „Младост из Земуна
Предавао је предмет Информатику на постдипломским студијама на Факултету спорта и физичког васпитања.
Био је власник агенције за електронски маркетинг „WEB kontakt“
Аутор је више совтвера, међу којима је софтвер „Телегин“ верификован као званичан програм за вођење гинеколошких ординација.
Био је првак Србије у скијању на води
Наступао је као одбојкаш, у клубовима „Младост“ и „Обилић“ и играо током спортске каријере у свим лигама од Прве савезне до Београдске зоне.
Знање језика: енглески (добар), словеначки
Објављени радови: шеснаест радова на међународним скуповима
Титула – доктор наука физичког васпитања и спорта
Звање – професор физичког васпитања
Образовање
• Факултет музичке уметности, Универзитет у Београду
Мастер теоретичар уметности (мастер студије 2014-2016.)
Музичка педагогија, основне студије 2010-2014. године
Музичко- педагошко искуство:
Музичка школа „Мокрањац“, Београд
Професор солфеђа
Пројекти и концерти
Уметнички пројекат, Густав Малер, Осма симфонија (симфонија „Хиљаде“), чланица мешовитог хора Факултета музичке уметности, диригент Бојан Суђић, (Београд, 2012.)
• Представа „Деца“, у класи проф. Вере Миланковић, на предмету „Импровизација за глас и клавир“ (Београд, јун 2012)
• Мјузикл „Да ли имам таленат?“, класа проф. др Милене Петровић, (Београд, 2013)
• Члан организационог тима концерта из циклуса „И ово је историја музике“ под називом „Од Прокофјева до Лејди Гаге“, у класи проф. др Драгане Стојановић-Новичић (Београд, 2013)
• Учешће на турниру музичких вештина у класи проф. др Гордане Каран на Факултету музичке уметности (Београд, 2011.)
• Чланица мешовитог хора музичке школе „Мокрањац“, бројни наступи и концерти ( Београд, 2006-2010)
Хоби и друге вештине:
• Страни језици: енглески (течно), немачки (основе)
• Латиноамерички плесови, салса, баћата и други карипски плесови; зумба
Дипломирала је на Факултету музичке уметности и стекла звање дипломираног музичког педагога.
Музичко и педагошко искуство (радно искуство):
Од 2006. године запослена у школи „Мокрањац“ на месту наставника солфеђа и теорије музике
Чланство у музичким асоцијацијама:
Чланица Удружења музичких и балетских педагога Србије
Знање језика: шпански, енглески
Рођена је у Београду. Дипломирала је на Факултету музичке уметности у Београду на Одсеку за општу музичку педагогију. На истом факултету завршила је и постдипломске студије одбранивши магистарски рад „Фуга у опусу савременика Јохана Себастијана Баха“, из области инструменталног контрапункта, 2012. године, под менторством редовног професора Владимира Тошића.
Прва педагошка искуства стиче током завршних година студија у београдским музичким школама „Др Војислав Вучковић“, „Мокрањац“ у Београду и у школи „Марко Тајчевић“ у Лазаревцу. Од 2004. године запослена је у музичкој школи „Мокрањац“ на месту професора солфеђа и теорије музике у нижим и средњим разредима.
Њени ученици су освојили 11 награда на републичким такмичењима из солфеђа, теорије музике и турнира музичких вештина, у организацији Удружења музичких и балетских педагога Србије, као и на такмичењу ученика основних музичких школа „Бинички“.
Рођена је 1972.године у Бору.
Звање дипломираног музичког педагога стекла је на ФМУ у Београду, на одсеку Општа музичка педагогија, 1996.године.
Наставник је солфеђа у школи „Мокрањац“ од 1996. године. Наставник је предмета Музичка култура у ОШ „Доситеј Обрадовић“, Умка.
Испит за лиценцу за наставнике положила 1999.г.
Њени ученици учествују на Републичкој смотри, касније Републичком такмичењу из солфеђа у организацији удружења музичких и балетских педагога Србије од 1998.г., као и на такмичењу „Корнелије“ у организацији МШ „Станковић“ од оснивања 2014.г., уз освојен низ награда.
Учествује у раду жирија поменутих такмичења.
Завршила је програм обуке за оцењивача уџбеника у организацији ЗУОВ-а. Члан је Секције музичких теоретичара Београда.
Академско образовање стекла је на Одсеку за етномузикологију Факултета музичке уметности у Београду и успешно га завршава са просечном оценом 9,2 . Дипломски рад на тему Лазаричко певање у централном делу Добрича под менторством др Димитрија О. Големовића одбранила је са оценом (10).
Од 2010. године студент је докторских студија на Факултету музичке уметности у Београду. Педагошким радом почиње да се бави непосредно након завршених мастер студија у Музичкој школи „Војислав Вучковић“ у Београду као наставник етномузикологије, хармоније и музичких облика. Од 2005. године наставник је музичких облика и етномузикологије (од 2014.) у Музичкој школи Мокрањац у Београду.
Радила је на Факултету музичких уметности у Београду као демонстратор за етнокореологију. На пољу етномузикологије, обавила је бројна самостална етномузиколошка истраживања на територији јужне (области: Добрич, Пуста река, Лесковачка Морава, Власина) и западне Србије (околина Чачка, Краљева, Златибора, Ужица, Рашке и планина Голија).
У више наврата била је члан стручног жирија на многобројним саборима традиционалног музичког стваралаштва. Била је руководилац теренских истраживања северног Баната у оквиру етно кампа у Кикинди, као и модератор трибине одржаној у Музичкој школи Мокрањац поводом концерта „Токе звече, гајде јече“ у организацији Српског етномузиколошког друштва и концерта у оквиру Сабора народног стваралаштва Србије одржаног у Тополи (2006). Учествовала je на осмом међународном симпозијуму Одсека за музикологију и етномузикологију Musical culture and memory, одржаном у Београду са радом на тему Tracing the Frozen Memory.
Током досадашње педагошке каријере њени ученици освојили су бројне награде.
Рођена је 1979.године у Београду.
Дипломирала је 2002. године на Одсеку за општу музичку педагогију на Факултету музичке уметности у Београду.
Од 2003.године запослена је у Музичкој школи „Мокрањац“ у Београду на месту наставника солфеђа, за шта је лиценцу добила 2005.године.
У првих неколико година рада водила је хор у основној школи, са којим је имала неколико успешних наступа и снимила це-де под називом “Звуци мога завичаја“.
На Републичком такмичењу из солфеђа 2014. године њени ученици освојили су једну прву и три треће награде.
Наставу обогаћује искуствима стеченим кроз различите облике стручног усавршавања.
Студирала је на Факултету музичке уметности у Београду, на одсеку за Ошту музичку педагодију у класи Весне Кршић и дипломирала је 1999. године из предмета Методика наставе солфеђа на тему Апсолутни слух – истраживања и искуства, 2005. године. Стекла је звање дипломираног музичког педагога.
Уписала је 2006. године специјалистичке студије, на катедри за музичку педагогију на Факултету музичке уметности у Београду, у класи проф.мр Весне Кршић Секулић, а 2009. године одбранила је рад са темом Виртуелни наставник солфеђа – Могућности употребе едукативне видео игре у настави солфеђа.
У току специјалистичких студија бавила се истраживачким радом у области едукативних софтвера и у оквиру рада објавила истраживање на тему Едукативна видео игра у настави солфеђа. Стечено звање – дипломирани теоретичар уметности-специјалиста.
Учествовала је 2010. године као предавач на Педагошком форуму са темом: Виртуелни наставник солфеђа.
У школи „Мокрањац“ је од 2000. године медијатекар, а од 2006. године професор солфеђа и теорије музике.
Као наставник солфеђа, учествовала је са ученицима на такмичењима. Ученици су освојили 22 награде на такмичењима из солфеђа (2014 – 2017): Републичком такмичењу, Међунарнодном такмичењу, такмичењима „Бинички“ и „Корнелије Станковић“.
Као сарадник Завода за унапређивање образовања и васпитања учествује у пројектима везаним за музичко образовање .
Учествовала је у изради плана и програма за Школу за специјалне таленте у Ђуприји, за предмете Солфеђо и Теорија музике
Учествовала је у изради плана за уџбеник основне и средње музичке школе, за предмете Солфеђо и Теорија музике. (2014/2015)
Члан је комисије за акредитацију семинара и стручних скупова за област музичка култура.
Члан је комисије за преглед уџбеника из области музичке културе.
Започео је бављење музиком као кларинетиста, код професора Васила Гелева, Милоша Герића и Михајла Келблија.
Више од двадесет пет година бави се византијском црквеном музиком, као и педагошким радом у тој области.
Бави се српском изворном музиком свирајући кавал и гајде. Од 2004. године први је професор кавала на Одсеку за српско традиционално певање и свирање у школи „Мокрањац“ у Београду, у којој је овај одсек и основан 1995/1996. године, на којем је први пут у историји српског школства уведено изучавање вештина традиционалног певања и свирања.
Његови ученици су наступали на бројним концертима и манифестацијама посвећеним традиционалној музициСарађује са музичарима и уметницима различитих профила. Певао је и свирао са српским истакнутим уметником, појцем и сликаром Павлом Аксентијевићем, као члан групе Запис. Истражује источну (оријенталну) музичку традицију. Члан је и оснивач трија Вед (ут, кавал и зарб).
Испољивши интересовање за одговарајућу употребу народних инструмената у популарној музици, свирао је кавал (и кларинет) на такмичењу за песму Евровизије 2004. године у Истанбулу и 2012. у Бакуу. Снимао је музику за филмове, радио-драме и балет.
Наставио је студије кларинета 2003. године и дипломирао је у класи професора Анте Гргина на ФМУ у Београду.
Докторирао је 2014. године са темом: „Кларинет у клезмер музици (клезмер кларинет): стилско-жанровске особености и извођачка техника“.
Са виолинисткињом Мадлен Стокић Васиљевић и пијанисткињом Мајом Михић 2010. основао је трио Покрет који успешно концертира подстичући савремене српске композиторе да пишу нова дела за овај састав, промовишући савремено српско музичко стваралаштво (око тридесет нових домаћих дела написано је и посвећено овом ансамблу)
Имао је многобројне концерте у Србији, Русији, Европи, Азији, Канади…
Аутор је акредитованих програма: Кавал у музичкој традицији јужне Србије – заборављени елементи српског музичког наслеђа.
У области византијске музике објављена су му следећа дискографска издања: Цветослов црквеног музичког предања православног Истока 1, Усред сабора песмом ћу те величати; петоструки (уживо) компакт-диск „Сазвучја хиландарског славословља“; снимак концерта на БЕМУС-у, одржаног у Атријуму Народног музеја 2001. године, Данас се Црква озарује.
Са појцем Павлом Аксентијевићем, као члан групе Запис, снимио је компакт-дискове Посвећење, ПГП РТС, Београд, 2007. и Посвећење 2, Multimedia Records, Београд, 2015.
Са групом Бибер снимио је истоимени компакт-диск 2004. године и свирао на фестивалу Exit у Новом Саду 2005. године. Песма „Турта“ са тог компакт-диска објављена на Buddha Bar, vol. 8.
Са тријом Вед објавио је дупли CD&DVD Музици с Љубављу, Удружење грађана „ВЕД“, Врањe, 2012.
Објављен је макси-сингл компакт-диск са пет верзија песме Лане моје у издању Warner Music Austria, 2004. на којем је, осим кавал,а свирао и српски дудук. Неколико верзија евровизијске песме Није љубав ствар у којој је свирао кларинет и кавал, објављено је 2012. у издању ПГП РТС.
Музичко образовање започела у музичкој школи Мокрањац у Београду, а након тога прелази у музичку школу Јосип Славенски, где уписује теоретски одсек. Након завршетка средње школе 1992. године, на Факултету музичких уметности, уписује одсек за Етномузикологију. У току студија учествује у више пројеката које је организовала катедра за Етноузикологију у циљу истраживања музичке баштине на територији целе Србије. Упоредо са студијама, постаје и стални члан академских хорова Collegium Musicum и академског друштва Бранко Крсмановић са којима је, током десетогодишњег периода, наступала на више од 400 концерата у земљи и иностранству. Тренутно је наставник српског традиционалног певања у музичкој школи Мокрањац, а пре тога је радила у музичким школама Ватрослав Лисински и Јосип Славенски у Београду, као и на одсеку за Традиционално певање у музичкој школи Мокрањац у Краљеву. Велики број њених ученика је уписао ФМУ у Београду и другим земљама и данас се веома успешно баве педагогијом, етномузиколодијом, као и концертном делатношћу у циљу ширења српске музичке кулурне баштине и учествују на домаћим и међународним такмичењима. На Републичком и другим такмичењима, ученици ове наставнице увек освајају високе награде међу којима има и знатан број лауреата. Милица Ђорђевић је, од када је почела да се бави педагогијом, у доста наврата била члан стручних жирија разних фестивала и сабора народног стваралаштва које се организују у нашој земљи, а паралелно са својим радом наставља да се усавршава похађајући многобројне акредитоване семинаре. Тренутно је и руководилац Тима за културне активности, као и члан више тимова у циљу промоције свих ученика музичке школе Мокрањац, као и саме институције и координатор за међународну сарадњу и Ерасмус+ пројекте ЕУ. Од 2021. године је у званњу педагошког саветника Министарства просвете.
Дипломирала је на Факултету музичке уметности у Београду, у класи професора Радмиле Бакочевић.
Од 1995-2001. године била је професор соло певања у британској интернационалној школи “Bangkok Patana School” у Бангкоку, у Тајланду. Бројни ученици из њене класе полагали су испите из соло певања са највишим оценама за Royal Academy of Music и Guildhall School of Music у Лондону и АМЕБ (Australian Music Examination Board) у Мелбурну.
Најистакнутији од њих, положили су пријемне испите за “Manhattan School of Music” у Њујорку, Washington University School of Music i “Royal Academy of Music”у Лондону. Сања Пљакић била је активан учесник музичког живота у Бангкоку, изводећи реситале и наступајући као солиста са разним оркестрима.
Од 2002. године професор је соло певања у Музичкој школи ”Мокрањац” у Београду, где је обављала и дужност шефа одсека од 2004-2007. године. Њени ученици наступали су на концертима поводом Дана школе, годишњим концертима у Коларчевој задужбини, концертима “Одабрани за одабране” итд. Више ученика Сање Пљакић одржало је солистичке концерте у Галерији САНУ.
Учествујући на републичким такмичењима, као и на такмичењима “Никола Цвејић”, “Лазар Јовановић”, ”Петар Коњовић” и ”Бруна Шпилер”, ученици ове професорке освојили су преко 50 високих награда. Истакнути ученици из њене класе положили су пријемне испите на ФМУ у Београду, Музичкој академији у Новом Саду, као и на престижним високошколским установама у иностранству. Један број ученика из класе професорке Сање Пљакић, успешно гради каријеру у оперским кућама у земљи – Опери Народног позоришта у Београду и Српском народном позоришту у Новом Саду.
Дипломирала (1998) и магистрирала (2000) на Факултету музичке уметности у Београду на Катедри за дувачке инструменте – одсек флаута.
Стручни консултант Музичке продукције РТС у вези са пројектовањем садржаја концертних сезона ансамбала и организације и промоције њиховог деловања.
Координатор продукционог деловања Музичке продукције РТС у домену организације концерата, сарадње са домаћим и иностраним уметницима, продукцијским кућама, менаџерима.
Вођа кампање за медијско промовисање Музичке продукције РТС и њених ансамбала на сајту, друштвеним мрежама, електронским медијима. Задужена за дефинисање визуелног идентитета свих кампања ансамбала.
Координатор кампање „Млади и успешни“ Музичке продукције РТС, која има за циљ концертно и медијско промовисање младих уметника.
Координатор „Конкурса за композиторе“, који има за циљ концертну афирмацију нових остварења савремених домаћих стваралаца, чиме се активно делује у правцу промоције и архивирања националне музичке баштине.
Продуцент ЦД издања ансамбала Музичке продукције РТС („Охридска легенда“ Стевана Христића, у извођењу Симфонијског оркестра и Хора РТС, „Дворжак“ у извођењу Симфонијског оркестра РТС, „Симфонијски оркестар РТС и Маја Богдановић“, „New Seasons“ у извођењу Биг Бенда РТС и Франческа Сантућија).
Продуцент бројних концертних спектакала ансамбала Музичке продукције РТС („Будимпешта у Београду“, „Филмска чаролија“, „Свирамо цртаће“, „Бал под маскама“ итд.)
Едуковала се на мастер класовима код најеминентнијих извођача, међу којима су Јанош Балинт (Мађарска), Кетлин Честин (УСА), Емануел Паји (Швајцарска), Мишел Дебост (Француска) итд.
Најмлађи добитник „Октобарске награде“ града Зрењанина за изузетно музичко стваралаштво (1993). Добитник награде из Фонда „Јаков Срејовић“, као најбољи студент на Катедри за дувачке инструменте (1998) и из Фонда „Бруно Брун“ за најбољи магистарски испир на Катедри за дувачке инструменте (2000).
Тренутно ради као стручни саветник извршног директора Музичке продукције РТС и наставник флауте у музичкој школи „Мокрањац“.
Гитариста и композитор, рођен је 1971. године.
Дипломирао је на ФМУ у Београду у класи професора Вере Огризовић, на Одсеку за класичну гитару. Живи и ради у Београду као професор гитаре у школи ”Мокрањац”.
Као професор гитаре, са ученицима је освојио велики број награда на домаћим и иностраним такмичењима, а многи његови ученици завршили су домаће и иностране академије.
Био је више пута члан жирија на домаћим и страним такмичењима: Републичко такмичење, Фестивал музичких школа Србије, Републичко такмичење Републике Српске, Фестивал гитаре у Ваљеву, ЗГАРТ Зворник, Такмичење гитаре у Шапцу, Фестивал гитаре у Бијељини, Фестивал гитаре Мурска Собота, Словенија.
Одржао је значајан број мастер класова и предавања у Београду, Панчеву, Нишу, Шапцу, Вршцу и другим градовима.
Као солиста, одржао је значајан број солистичких концерата: на Коларцу, у галерији Сану, Мадленијануму, у Етнографском музеју, Музеју Народног позоришта, у Нишу, Шапцу, Ваљеву, Мурској Соботи, итд.
Свирао је у дуету са виолинисткињом Маријом Миситом и са њом наступао у Београду и другим градовима у Србији.
Као композитор, издао је две збирке ауторске музике за Нотен Роер из Франкфурта:
Лирски комади за гитару за децу
Лирски комади за гитару
Написао је почетницу за гитару коју је издао Завод за уџбенике и наставна средства из Београда и која се налази у наставном плану и програму Србије и Црне Горе.
Нотен Роер из Франкфурта издао је такође и две едиције транскрипција за гитару Шопенове музике
Фридрих Шопен – Пет валцера за гитару
Фридрих Шопен – Шест мазурки за гитару
Едицију “Валцери и мазурке за гитару” издала је музичка школа из Панчева.
Приручник “Лествице и акорди за гитару” штампан у
издању издавачке куће “Јасен” из Београда
Аутор је едиције приручника “Етиде и лествице за гитару” за Удружење гитариста Војводине.
Наступао је и снимао за велики број националних ТВ и радио станица.
Оснивач је и председник удружења „Српски музички центар“, основаног ради развоја класичне музике у Србији, као и помоћи талентованим младим музичарима.
Оснивач је и директор Кампа класичне музике у Зајечару, Зимске школе класичне музике УК „Влада Дивљан“ у Београду, Такмичења гитаре у Бијељини.
Са дванаест година започела је музичко образовање у МШ „Петар Коњовић“ у Београду. Потом прелази у МШ „Станковић“, а онда у МШ „Др Војислав Вучковић“ где завршава средњу школу. Наставља образовање на ФМУ у Београду, где дипломира флауту у класи професора Тахира Куленовића. Усавршавала се на курсевима код професора Јаноша Балинта и Мишела Дебоста. По завршетку студија, била је чланица квартета „Коболд“ (у саставу с Милицом Јевић, Тамаром Цвејић и Аном Поповић), с којим је успешно наступала у Београду и Србији у организацији Музичке омладине. Била је дугогодишња чланица хора флаута „Београдска сиринга“ (од 1995. до 2005. године) под уметничким руководством Братислава Ђурића и с тим саставом остварила је успешне концерте на свим значајнијим сценама Београда, а посебно Народног позоришта, под чијим окриљем је овај састав и настао. Такође с истим саставом су остварени значајни концерти у иностранству, на којима су извођена капитална дела Ј.С. Баха „Уметност фуге“, Ј.С. Хајдна „Седам последњих Христових речи“, Моцартове „Сонате“ итд. Снимци концерата одржаних на великој сцени Народног позоришта су употребљени за ЦД издање састава. Одмах по завршетку студија се запослила као педагог у музичким школама ОМШ „Петар Коњовић“, ОМШ „Гроцка“, а од 2007. године у МШ „Мокрањац“. Од кад је у МШ „Мокрањац“, успешно сарађује као педагог и као извођач с колегиницом Дијаном Сретеновић, наставником харфе, у дуу флауте и харфе. Оствариле су успешне концерте у Београду у оквиру манифестација „Музички сусрети – Јесен на Чукарици“, у Врању у оквиру манифестације „Мај месец музике“ и на разним хуманитарним концертима, као и на концертима професора МШ „Мокрањац“.
У току своје педагошке каријере, наставила је да се усавршава, похађајући бројне акредитоване семинаре:
и др.
Ученици успешно наступају на концертима поводом Дана школе, а од свих се издваја соло наступ из 2013. године, кад је ученица наступила као солиста с оркестром, изводећи Моцартов „Концерт за флауту и харфу“.
Ђаци су награђивани на бројним републичким и међународним такмичењима, неки су успешни студенти на ФМУ, а неки и свршени студенти.
Од бројих награда освојених на годишњим сусретима флаутиста у Ваљеву, као најзначајнија се издваја награда из 2008. године. По доласку у МШ „Мокрањац“, остварује се као наставник и њени ученици освајају више награда, међу којима и једну специјалну I награду, а и она сама је добила награду за педагога такмичења. Награде на међународном такмичењу дувача „Даворин Јенко“ су бројне и освајане су током дугог низа година, као и прве награде с фестивала музичких школа Србије. Ученици су се такмичили и на републичким такмичењима, као и на међународном такмичењу „Петар Коњовић“, где су освајали многобројне награде. Млађи ученици су протеклих година освојили више првих награда на „Малом виртуозу“. Од четворо ученика који су уписали студије на ФМУ у Београду, троје је већ завршило, а четврти успешно завршава мастер студије.
контакт: marijanikolic@mokranjacbg.rs
Образовање:
Дипломирани музички извођач – обоиста, Академија уметности, Нови Сад, 2003.;
Специјалиста музички уметник – Извођачка уметност – Камерна музика, ФМУ, Београд, 2011.;
Радно искуство:
Музичка школа „Мокрањац“, Београд – наставник обое и камерне музике од 2006. године. Од 2007. године наставник обое и у школи „Владимир Ђорђевић“
Члан је Војвођанских симфоничара
Члан је Новосадских симфоничара
Члан је оркестра Народног позоришта Опере у Новом Саду
Члан је Новосадских солиста,
Члан је Новосадске филхармоније
Додатно искуство:
Од 2006. члан је Симфонијског оркестра југоисточне Европе.
Учествовао је на Међународном фестивалу младих у Немачкој.
Као студент, учествовао је у Међународној летњој академији „Про музика“, 2001. и 2002. године у Мађарској, међународној летњој академији Праг-Беч-Будимпешта, 2002. године у Аустрији, у Зимској школи при Музичкој академији у Сарајеву & Краљевском универзитету музике у Стокхолму, 2002. године, међународној академији музичких интерпретација за симфонијски оркестар, 2001. године у БиХ;
Од 2008. члан је камерног састава „Петит трио“
Од 2010. члан је клавирског трија „РЕМ“.
Његови ученици су добитници многих награда на домаћим и међународним такмичењима
Рођен је 27.5.1980. године у Београду.
Уписује студије на једном од најпрестижнијих универзитета, Универзитет „Mоцартеум“ у Салзбургу, у класи професора Емила Ридера. Године 2004 .после дипломирања наставља са магистарским студијама. Као стипендиста ЕРАЗМУСА другу годину магистарских студија похађао је на Универзитету Уметности у Берлину у класи једног од најеминентнијих педагога данашњице, професора Франсоа Бенде.
Похађао је мајсторске курсеве код познатих музичара: Мате Бекавца, Ницоле Керн (соло кларинетисткиња Штутгардске опере), Чарлса Нејдиха (проф. кларинета на Џулијарду), Клеменса Хагена (камерна музика), Ирене Графенауер (камерна музика).
Био је добитник многобројних награда на републичким и савезним такмичењима, како у категорији кларинета тако и у категорији камерне музике.
Редован је гост на фестивалима у Аустрији, Француској, Италији, Норвешкој, Бугарској, Азији. Као камерни музичар, сарађује са пијанисткињом Емилијом Пинто са којом је одржао бројне реситале у земљи и иностранству, као и са квартетом Бахус, са којим је 2004. године у Аустрији добио специјалну награду за извођење Брамсовог квинтета за кларинет.
Наступа широм земље и иностранства као солиста и члан различитих камерних састава.
Последњих година бави се позоришном музиком, учествујући и свирајући у представама: Отац на службеном путу (Атеље 212), Није смрт бицикло (ЈДП), Мајка Храброст (Народно позориште). Предаје кларинет у Музичкој школи „Мокрањац“ у Београду, где је као шеф одсека, остварио изузетне резултате.
Образовање:
• 2012.Мастер студије, ФМУ Београд, на студијском програму извођачке уметности у класи Проф. Слободана Герића.
• 2010. Дипломирао на ФИЛУМ у Крагујевцу и стекао звање дипломираног контрабасисте, у класи проф. Срђана Стошића
• 2006. Завршио Средњу музичку школу „Станковић“, одсек контрабас
• 2003. Завршио Средњу музичку школу „Мокрањац“, теоретски одсек
Радно искуство:
• од 2016 хонорарни члан позоришта на теразијама
• од 2010. члан ансамбла „Метаморфозис“
• од 2008. запослен у Музичкој школи „Мокрањац“ као професор контрабаса
• у сезонама 2007/08 и 2008/09 био запослен у Београдској филхармонији као тути контрабас
• од 2008. члан оркестра „Шлезингер“ у Крагујевцу
• Наступао хонорарно са Симфонијским оркестром РТС, Оркестром Војске Србије, Оркестром Народног позоришта
Виолончелисткиња Татјана Јовановић Мирковић рођена је у Београду 1981. године, а од 2013. године је на позицији наставника виолончела у МШ Мокрањац.
Своје музичко образовање стиче у МШ Мокрањац, а затим на Факултету музичке уметности у Београду.
У току школовања, похађала је велики број мајсторских курсева и усавршавала се код еминентних професора широм света. Изузетна извођачка достигнућа и награде на такмичењима, омогућила су јој да као представник Факултета музичке уметности добије стипендију Универзитета у Бечу за једномесечни семинар, један од најпрестижнијих у Европи, семинар Праг – Беч – Будимпешта, у оквиру кога је радила са најистакнутијим уметницима 20. века, како на пољу камерне, тако и на пољу солистичке музике. Усавршавала се код чланова најистакнутијих квартета и солиста данашњице: Албан Берг квартет, Амадеус квартет, Сметана квартет, Барток квартет, Хаген квартет, затим Ласла Мезеа, Милана Шкампе, Лукаса Хагена, Пола Гулда. Представљала је Факултет музичке уметности на пројекту Светски мировни оркестар, сачињеним од музичара из целог света. Своје усавршавање наставља у Норвешком омладинском оркестру у Елверуму, као стипендиста норвешке владе, али и Немачко-скандинавском оркестру у Берлину у оквиру кога сарађује са члановима Берлинске филхармоније.
Још током студија је активно концертирала и постала члан водећих ансамбала и гудачких оркестара у земљи. Једна је од оснивача гудачког квартета Елегант, са којим је наступала на свим сценама и важним фестивалима у Србији, Црној Гори и Аустрији. Наступала је као члан Гудача светог Ђорђа, камерног оркестра Душан Сковран, ансамбла Арте, а захваљујући пређашњим искуствима, 2005. године основала је ансамбл Метаморфозис, један од најистакнутијих оркестара у земљи са којим наступа широм земаљске кугле на фестивалима и салама као што су Карнеги хол, Сиднејска опера, Берлинска филхармонија, Палата уметности у Барселони, Линколн центар, Волт Дизни хол, ЛЏ дворана у Сеулу, Барбикан хол у Лондону, затим Бетовен фест, Мелбурн класик, Фестивал савремене уметности у Бризбејну, Енеску фестивал, Линколн центар фестивал у Њујорку, Бочелијев фестивал у Лајатику, Панттопија фестивал у Берлину, Фестивал савремене музике у Темишвару и многим другим. Године 2022. покреће нови фестивал савремене уметности Мета свет, чији је и генерални директор.
Своје педагошко искуство започиње 2008. године у МШ Ватрослав Лисински и већ на самом почетку остварује запажене успехе, да би 2013. година прешла у МШ Мокрањац, где је запослена као наставник виолончела.
У њеној класи дипломирало је 6 ученика, који су наставили школовање у земљи и иностранству.
Поред редовних активности у школи, активно се бави образовањем младих у ширем смислу и њиховим учешћем у културном животу Србије. Покретач је Метаморфозис оркестарске академије за младе од 16. до 30. година, програма у оквиру кога млади уметници стичу нова знања, радећи и наступајући са ансамблом, чиме се унапређује њихово знање и врши припрема за даље професионалне изазове.
Татјана је добитница домаћих и међународних признања – специјална награда за камерну музику на међународном такмичењу Петар Коњовић, специјална награда за камерну музику на Републичком такмичењу, награда за оркестар године магазина Музика Класика, награда Александар Павловић за допринос, презентацију и промоцију српске музике у земљи и свету.
Рођена је у Београду 1965. године.
Дипломирала је виолину на Академији уметности у Новом Саду, у класи професора Иље Груберта. Током студија, била је и у класи Павела Верњикова и похађала семинаре Зинаиде Григорјевне Гилелс. Специјализацију за камерну музику завршила је на ФМУ у Београду у класи професорке Зорице Ћетковић.
Наставник је виолине у Музичкој школи „Мокрањац“ у Београду, где постиже запажене резултате у виолинској педагогији. Добитник је три годишње награде за најбољег наставника, а њени ученици су носиоци многобројних признања, као и добитници награда на домаћим и међународним такмичењима. Наступала је у класичном трију и као члан дуа, клавирског квинтета, а данас наступа активно у клавирском дуу.
Од 1993. године бави се педагошким радом у Музичкој школи „Мокрањац“, прво као наставник клавира, а потом као наставник камерне музике. Више година је била шеф камерног одсека. Чест је члан жирија на разним такмичењима. Била је и један од организатора такмичења „Радост музицирања”, као и ментор у својој матичној школи.
Ученици Ане Симонутти су освајали најзначајније награде на домаћим и међународним такмичењима, наступали су у многим репрезентативним концертним салама, као и у многим ТВ и радио емисијама.
Дипломирала је и магистрирала клавир на Факултету музичке уметности у Београду, у класи проф. Јокут Михаиловић, а специјализацију камерне музике у класи проф. Оливере Ђурђевић.
Пијанисткиња Ана Симонутти, рођена у Београду, први пут је наступила пред публиком са седам година у дворани Коларчеве задужбине. Шест година касније имала је и свој интернационални деби у Паризу, са оцем, виолинистом Трипом Симонуттијем, где су представљали Југославију на светском музичком спектаклу „Ноћ звезда”, који је преносила француска телевизија. Годину дана касније, концерт који је имала са оцем Трипом Симонуттијем у немачком граду Оберхаузену је проглашен догађајем сезоне, а немачке новине су Ану назвале чудом од детета.
Одржала је преко две хиљаде концерата, како као солиста тако и у трију, са оцем и сестром, или у дуу, са Иреном или Трипом. Наступала је са бројним диригентима: Рен Хуијие (Кина), Намсраијав Бутенбајар (Монголија), Станко Јовановић, Војислав Бубиша Симић, Павле Медаковић, Зоран Андрић, уз оркестре: Оркестром РТС-а, Пекиншким оркестром „Гуо Лиан” – Кина, Монголском државном филхармонијом, ВЈ „Станислав Бинички”, Камерним оркестром из Ниша и др.
Концертирала је у Немачкој, Аустрији, Француској, Словенији, Хрватској, Мађарској, Бугарској, Кини, Монголији, Црној Гори, Босни и Херцеговини, Македонији.
Описујући њене наступе, критичари су забележили да „свира потпуно јединствено, хватајући и емитујући најнеухватљивије месечеве зраке – ефемерно, етерично, бестежински, као од пене” са „отменошћу и елеганцијом” (Борба), „маестрално” (Дан), дајући „једно ново виђење Листа и Шопена, све у пастелним валерима” (Борба). Имала је и више стотина наступа на домаћим и страним телевизијама. Снимила је три ЦД-а у издању ПГП РТС-а, две ЛП плоче (Југодиск), пет аудио касета, као и неколико компакт дискова за Радио Београд. Наступала је на многим значајним фестивалима: БЕЛЕФ, Златна јесен – Улан Батор (Монголија), НОМУС, Мокрањчеви дани, Мермер и звуци, Будва „Град театар”, Фестивал класичне музике Врњачка Бања, “Мимозе” Херцег Нови, Улцињско лето…
Као солиста и члан Трија Симонутти, добитница је прве награде публике и прве награде Удружења композитора Монголије на међународном фестивалу „Златна јесен“ 1998. године.
Године 2001. је добила „Златну значку“ Културно-просветне заједнице Србије за допринос развоју културе. Добитница је више награда и признања Црвеног крста. Одржала је велики број хуманитарних концерата, као и више стотина концерата посвећених ширењу класичне музике међу младима.
Ани Симонутти, као чланици Трија Симонутти, велики број композитора писао је и посветио своја дела (Дејан Деспић, Константин Бабић, Никола Херцигоња, Душан Радић, Златан Вауда, Растислав Камбасковић, Војислав Воки Костић, Мирољуб Аранђеловић Расински и други).
Члан је Удружења музичких уметника Србије (УМУС) од 1994. године. Говори енглески, италијански и немачки, а учила је и руски и кинески језик.
Музичко образовање стекла дипломиравши на Музичкој академији у Београду, у класи професора Петра Ивановића.
Пре него што је почела да се бавим педагошким радом, што је било већ од треће године студија, повремено је хонорарно наступала са оркестром Београдске филхармоније.
Наступе у камерном ансамблу, пре свега у гудачком квартету, имала је од средње школе, као члан репрезентативних квартета Школе за музичке таленте, а касније и Музичке академије. Након студија, паралелно са радом у школи, наступала је више година, као стални члан Панчевачког гудачког квартета. Oд 2015. године, наступа као члан ансамбла „Романтика“ Удружења уметника Железница Србије.
Иако је рад у квартету пружао огромно задовољство и веома користио, највеће задовољство пронашла је у школи „Мокрањац“. Последњих неколико година све више ангажује ученике из класе у дуетима и камерном свирању, а од 2012. године, као помоћник шефа гудачког одсека, бави се организацијом концерата за ученике школе.
Као неко ко сматра да је опште образовање изузетно важно за свакога ко се бави педагогијом, 2016.године дипломирала је на Одсеку за етнологију и антропологију Филозофског факултета у Београду.
Од школске 2017/18. године члан је два стручна тима школе – тима за самовредновање и тима за културне активности школе.
ПОЛИТИКА ПРИВАТНОСТИ
Музичка школа Мокрањац у Београду чува приватност свих посетилаца овог интернет сајта (у даљем тексту: Интернет сајт) и штити личне податке посетилаца интернет сајта. Молимо вас да пажљиво прочитате Политику приватности која следи како бисте разумели како користимо и штитимо информације које нам пружате.
Информације које добијамо од Вас
У начелу можете посетити овај интернет сајт без откривања било какве информације о себи. Наш сервер региструје имена домена, а не е-маил адресе посетилаца интернет сајта. На појединим деловима овог интернет сајта тражимо личне информације о Вама како бисмо вам омогућили остваривање одређених права, као што је пружање извесних информација које затражите, пријаве за полагање испита, упис ученика и сл. Ово чинимо путем употребе онлajн формулара и сваки пут када нам пошаљете своје детаље е-маилом. Информације које добијемо од Вас могу укључивати: име, име родитеља, односно другог законског заступника, презиме, пол, држављанство, ЈМБГ, број пасоша; датум, место, општина и држава рођења; адреса, место, општина и држава становања, број телефона, е–маил адреса, податке о претходном школовању. Од вас никада нећемо тражити додатне информације које нису неопходне да бисте добили услугу коју сте затражили.
Прикупљање, држање, обрада и коришћење наведених података о личности врши се у складу са одредбама Закона о заштити података о личности („Службени гласник РС“, број 87/18), на основу пристанка (сагласности) родитеља, односно другог законског заступника ученика.
Употреба сакупљених информација путем онлајн формулара
Подаци се користе у сврху регистрације ученика за полагање пријемног испита за школску 2020/2021. годину, за потребе планирања и организовања пријемног испита и других испита, упис ученика, објаву термина за полагање пријемног испита и других испита са именима кандидата на сајту Школе.
Лице на које се подаци односе остварује права у складу са законом којим се уређује заштита података о личности.
Прикупљени подаци чуваће се до краја школске године.
Подношењем веб пријаве родитељ, односно други законски заступник потврђује да је сагласан да податке даје без било какве присиле и заблуде, потпуно свестан сврхе и циља прикупљања и обраде истих, те да је сагласан сам да се њени/његови лични подаци користе у складу са законом којим се регулише заштита података о личности, али само у сврху и због циља због којих су дати, као и да се њени/његови лични подаци не могу достављати другим лицима без њене/његове писмене сагласности.
Сва додатна питања могу се упутити на е-маил адресу mokranjaconline@gmail.com
Употреба сакупљених информација на сајту Школе
Информације о именима домена до којих дођемо не користимо како бисмо Вас лично идентификовали, већ да би на основу тих и других информација измерили број посета интернет сајту, просечно време проведено на интернет сајту, прегледане странице итд. Ове информације ћемо користити искључиво да бисмо измерили фреквенцију посећивања нашег интернет сајта и унапредили његов садржај. У случају када од Вас затражимо друге личне информације, као што су Ваше име и е-маил адреса, тражићемо Ваш пристанак (нпр. употребом онлине формулара или путем е-маила), обавестити Вас о процесу прикупљања информација и о томе како ћемо их употребити. Информације које нам Ви дате или до којих дођемо путем овог интернет сајта, користићемо искључиво за одговарање на Ваша питања и/или за пружање и побољшање наших услуга. У случају да се предомислите и не желите да Вас контактирамо у будућности, молимо Вас да нас о томе обавестите.
Откривање информација
Информације које нам дате чувају се на нашем серверу, а могу им приступити наши сарадници, државни органи, наши правни следбеници и лица која ангажујемо да обрађују податке у наше име у сврхе наведене у овој политици или друге сврхе за које сте Ви дали одобрење. Такође, можемо пренети информације о употреби нашег интернет сајта трећим лицима али то неће укључивати информације на основу којих Ви можете бити идентификовани. Осим ако то закон не налаже, нећемо ни на који начин учинити доступним нити дистрибуирати информације о Вама које нам пружите, без вашег претходног одобрења.
Малолетни корисници
Уколико сте малолетни, неопходно је да добијете дозволу својих родитеља или старатеља пре него што нам дате информације о себи. Малолетним корисницима који немају овакво одобрење није дозвољено да нам дају личне информације.
Други интернет сајтови
Наш интернет сајт може садржати линкове за друге интернет сајтове који нису под нашом контролом и који не подлежу овој Политици приватности. Уколико приступите другим интернет сајтовима користећи дате линкове, оператери ових интернет сајтова могу тражити информације од вас које ће користити у складу са својим политикама заштите приватности, које се могу разликовати од наше.
Употреба колачића (Cookies)
Као и већина сајтова на интернету, наши сајтови користе тзв. “колачиће” (у наставку Cookie). Cookie-ји су мали текстуални фајлови које Ваш Интернет прегледач (у наставку browser) чува на Вашем рачунару и који помажу да се идентификујете на интернет сајтовима приликом каснијих посета. Cookie-ји су јединствено додељени Вама и може их читати само web server у домену који је издао тај Cookie. Коришћење Cookie-ја је стандардна пракса на Интернету и већина browser-a је подешена тако да аутоматски прихвата све Cookie-је. Међутим, Ви увек можете одлучити да желите да престанете да их користите. Можете их једноставно ручно обрисати или свој броwсер посебно подесити за рад са Cookie-јима. За ове процедуре погледајте документацију или Help/Помоћ секцију Вашег browser-а. На нашем сајту користимо Cookie-је искључиво како бисмо Вам омогућили бољи квалитет интеракције са нашим сајтовима, за потребе статистичке анализе посећености и оптимизацију нашег оглашавања на интернету преко сервиса Google Analytics и Google Ads.
Датаљи о овим сервисима као и о могућностима Вашег подешавања се могу погледати на следећим линковима:
www.google.com/analytics/learn/privacy.html,
www.google.com/intl/en/policies/technologies/ads/,
www.google.com/ads/preferences.
УСЛОВИ КОРИШЋЕЊА САЈТА
Хвала што сте посетили наш интернет сајт „www.mokranjacbg.rs“. Ваш приступ, као и коришћење овог нашег интернет сајта (у даљем тексту: интернет сајт) подлеже овим условима коришћења и важећим законским прописима који уређују ову област. У складу са политиком приватности, приступом и коришћењем интернет сајта, прихватате без ограничења, ове услове коришћења. Уколико не прихватате ове услове коришћења без ограничења, молимо Вас да напустите интернет сајт.
Власништво садржаја
Интернет сајт и сви текстови, логотипи, графика, слике, аудио материјал и остали материјал на овом интернет сајту (у даљем тексту: Садржај), јесу ауторско право или власништво Музичке школе Мокрањац у Београду (у даљем тексту Школа), или су на интернет сајт постављени уз дозволу власника или овлашћеног носиоца права. Коришћење Садржаја, осим на начин описан у овим условима коришћења, без писане дозволе власника Садржаја је строго забрањено. Школа ће заштити своја ауторска права, своја права интелектуалне својине и остала сродна права, као и друга права, у највећој мери дозвољеној законом, укључујући и кривично гоњење.
Ваша употреба интернет сајта
Садржај интернет сајта може садржати нетачне податке или штампарске грешке. Промене на интернет сајту се могу направити периодично у било ком тренутку и без обавештења. Међутим, Школа се не обавезује да редовно ажурира информације садржане на овом интернет сајту. Такође, Школа не гарантује да ће интернет сајт функционисати без прекида или грешака, да ће недостаци бити благовремено исправљани или да је интернет сајт компатибилан са вашим хардвером или софтвером.
Изузеће од одговорности
Интернет сајт користите на сопствени ризик. Школа није одговоран за материјалну или нематеријалну штету, директну или индиректну која настане из коришћења или је у некој вези са коришћењем интернет сајта или његовог Садржаја.
Линкови са интернет сајтовима трећих лица
Интернет сајт може садржати линкове других интернет сајтова чији власник или корисник није Школа. Такви линкови су обезбеђени искључиво да би Вама пружили што више информација. Школа не контролише и није одговоран за рад, садржај, политику приватности или безбедност ових сајтова. Школа не контролише садржај или производе или услуге доступне на овим интернет сајтовима. Ако успоставите везу са таквим интернет сајтовима преко линка на нашем интернет сајту, то чините на сопствени ризик и без сагласности Школе.
Садржај доступан на овом интернет сајту
Права интелектуалне својине и остала права на било који Садржај који је доступан за преузимање са интернет сајта (у даљем тексту Садржај), припадају Школи, осим ако другачије није изричито одређено. Ваша употреба Садржаја подлеже условима Закона о заштити ауторских права Републике Србије. Немојте преузимати нити користити Садржај ако се не слажете са овим одредбама. Када преузимате или користите Садржај са интернет сајта, то чините на сопствени ризик.
Измена услова коришћења
Школа може у сваком тренутку изменити ове услове коришћења тако што ће ажурирати овај текст. Ви ћете аутоматски бити обавезани новим условима коришћења садржаним у изменама, те би из тог разлога требало да периодично посетите ову страницу ради упознавања са тренутно важећим условима коришћења.